Spoločnosť Domáce Top

Darčeky si doma rozbaliť nemohli. Takto strávili Vianoce deti v nemocnici

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Nie každý má to šťastie byť počas najkrajších sviatkov v roku v kruhu svojich nablížších a s rodinou. Napriek tomu, že Vianoce sú pre deti nesmierne doležitým a radostným obdobím, nie všetky sa z darčekov môžu tešiť doma. Bohužiaľ v niektorých prípadoch musia deti kvôli svojmu zdravotnému stavu zostať v nemocnici aj vo vianočnom období. O tom, ako deti prežívajú sviatky na nemocničných oddeleniach, sa Glob.sk rozprával s prednostkou Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmilou Podrackou.

 

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) na bratislavských Kramároch má aj počas Vianoc v nemocničných izbách malých pacientov. Síce sa lekári snažia okresať počet detí na oddeleniach a dožičiť im tie pravé Vianoce doma, nie každého zdravotný stav to dovoľuje. ,,Zostávajú len tie deti, ktoré si vyžadujú špeciálnu liečbu, ktorá sa nedá doma zabezpečiť, alebo potrebujú infúzie či urgentnú diagnostiku. Vždy je oklieštený počet pacientov a záleží od ich klinického stavu,” vysvetlila pre Glob.sk prednostka Ľ. Podracká. Sú to predovšetkým deti, ktoré majú ťažké poruchy dýchania, vyžadujú si byť monitorované, sú odkázané na kyslíkovú podporu, majú neurologické diagnózy či sa radia do skupiny novozistených diabetikov.

Detské oddelenia sú počas sviatkov prázdnejšie ako inokedy, avšak niektoré deti nemôžu opustiť brány nemocnice ani cez Vianoce. Zdroj: TASR / František Iván

Nemocničná štedrá večera

Pre tie deti, ktoré aj Štedrý deň strávili v nemocnici, pripravilo vedenie nemocnice, lekári a zdravotnícky personál prekvapenie. Zmierniť ich liečbu a priblížíť čo najviac pocit Vianoc sa snažili aj chutnou štedrou večerou, ktorá mala čo najvernejšie pripomínať tú domácu. Majonézový šalát či vyprážanú rybu by ste tu však hľadali márne. Stravu pacienta museli prispôsobiť tak, aby bola vhodná pre jeho aktuálny zdravotný stav. ,,Diabetici musia mať stravu prispôsebenú ich diéte. Potom tu máme deti, ktoré majú zažívacie ťažkosti, ktoré zvracajú alebo majú hnačky. Tak im pripravujeme stravu so zreteľom na ich aktuálny klinický stav,” doplnila prednostka Detskej kliniky LF UK Ľudmila Podracká.

Deti si pod vianočným stromčekom našli darčeky aj v nemocnici. Zdroj: Národný ústav detských chorôb

Ježiško na ne nezabudol

Upravenou nemocničnou stravou to ale nekončí. Čo by to bolo za vianočnú atmosféru bez vianočného stromčeka. Tým sa môže pýšiť každé oddelenie tejto kliniky. Ozdobil ho síce zdravotnícky personál, ale na Štedrý deň si pod ním našli deti malé pozornosti od sponzorov. V balíčkoch sa ukrývali hračky, skladačky, bábiky, autíčka či knihy. Vedenie nemocnice k tomu povolilo rodičom priniesť darčeky, ktoré by si inak deti našli doma. Pokiaľ však išlo o jedlo, museli to konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Deti už pravidelne chodia do nemocnice navštevovať klauni z nadácie Červený nos. Vďaka spevu, tancu a hereckým výkonom aspoň na malý moment zabudnú na všetky strasti, ktoré zažívajú. Malí pacienti sa mohli zapojiť aj do vianočnej burzy.

Deti v nemocniciach navštevujú aj zdravotní klauni, ktorí sa malých pacientov snažia rozveseliť. Zdroj: TASR / Marko Erd

Mohlo by vás zaujímať: