Regióny Bratislava

Desať univerzít schválilo súbor spoločných zásad pre otvorenú vedu

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave a ďalších deväť partnerských univerzít aliancie Enlight schválili súbor spoločných zásad pre otvorenú vedu. Cieľom je vytvoriť jednotný základ pre kultúru otvorenej vedy v rámci európskych univerzít. Otvorená veda má napomôcť rýchlejšiemu šíreniu, zdieľaniu a aplikácii výsledkov vedeckej práce. Informovala o tom hovorkyňa UK Tatiana Zaťková.

“Hlásime sa k princípom otvorenej vedy. Záleží nám na tom, aby vedecké výsledky slúžili celej spoločnosti a aby k nim mali prístup všetci výskumníci, ale zároveň aj ľudia, ktorí sa vede nevenujú profesionálne,” uviedol rektor UK v Bratislave Marek Števček.

Enlight sa zaväzuje uplatňovať štandardne otvorený prístup k online zdrojom aj pri výučbe

Hlavnými prvkami spoločného vyhlásenia rektorov sú presadzovanie otvorenej vedy prostredníctvom školení a zdieľania osvedčených postupov, dôležitosť zásad pre prácu s dátami FAIR, neobmedzený otvorený prístup k publikáciám, podpora otvorených vzdelávacích materiálov a zodpovedného hodnotenia výskumu.

Ako priblížila Zaťková, Enlight sa zaväzuje uplatňovať takzvaný štandardne otvorený prístup k online zdrojom pri výučbe, výskume či aktivitách zameraných na komunikáciu s verejnosťou v prospech vedy a celej spoločnosti. Enlight okrem UK tvorí ďalších deväť univerzít, ide o univerzity v Uppsale, Gente, Bordeaux, Baskicku, Galway, Göttingene, Groningene, Tartu a v švajčiarskom Berne.