Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Desaťtisíce ľudí na Slovensku majú PRÍSŤ o PRÁCU! Hrozí masové PREPÚŠŤANIE? Zisťovali sme PODROBNOSTI

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

SLOVENSKO – Vo výrobe áut na jedného obyvateľa je Slovensko naďalej lídrom. Práve slovenský automobilový sektor je hnacou silou rastu hospodárstva. Keďže v súčasnosti prebieha výrazná transformácia tohto odvetvia, očakáva sa, že tisícky ľudí prídu o svoju prácu. Mali by sme sa začať báť?

Ako uvádza portál Pravda, minulý rok sa na Slovensku vyrobilo až 198 vozidiel na tisíc obyvateľov, pričom priemer Európskej únie je len 27 vyrobených áut. Sme tak na čele rebríčka, čo dokazuje aj to, že automobilový sektor predstavuje až 47 % celkovej priemyselnej výroby na Slovensku.

Transformácia by mala spôsobiť problémy

Automobilový sektor v súčasnosti prechádza výraznou transformáciou, za ktorou stojí prechod na elektromobilitu. Automobilky musia upraviť svoje závody a výrobné linky tak, aby mohli vyrábať elektrické vozidlá. Tie ale vyžadujú menej súčiastok a sú aj jednoduchšie na montáž, čo môže mať vplyv na pracovné miesta.

Ilustračná foto. Zdroj: Peter Korček

“Podľa predvlaňajšej analýzy organizácie Globsec by mohlo v rámci prechodu na elektromobilitu prísť o prácu na Slovensku asi 85-tisíc zamestnancov,” uviedla Pravda. V tomto sektore by pritom malo pracovať viac ako 170-tisíc ľudí a nepriamo je naň naviazaných možno aj viac ako 255-tisíc zamestnancov.

>>Naozaj hrozí na Slovensku takéto masové prepúšťanie? Zisťovali sme, aká je situácia v automobilkách. Detaily nájdete na ďalšej strane.<<