Regióny Bratislava

Devín sa topí v dlhoch už 17 rokov. Mesačne platí nehorázne splátky. Nové vedenie volá o pomoc!

Rozvoj mestskej časti Devín brzdia dlhy, v ktorých sa topí už 17 rokov nútenej správy. Ilustračné foto. FOTO TASR - Dano Veselský

Rovnako tak judikatúra európskeho súdneho dvora dáva mestskej časti nádej, že sa dočká pomoci od inštitúcií mesta či štátu, “ktorých kontrolné mechanizmy absolútne zlyhali, keďže dopustili vznik a udržiavanie permanentného zadlžovania obce.” V kontexte vzťahu mestskej časti s Bratislavou zároveň zdôrazňuje, že mestská časť ako jediná nezískala majetok, ktorý bol v roku 2006 prevedený na iné mestské časti. Jej podiel naďalej vlastní Bratislava a v prípade jeho predaja nezíska samospráva adekvátnu protihodnotu. Zabúdať podľa nej netreba ani na to, že hlavné mesto si berie polovicu podielových daní, na debatu podľa nej je, či za to dostáva služby v reálnej protihodnote. Otázky bude treba podľa nej postupne otvárať na úrovni mesta, vlády a príslušných ministerstiev.

Devín je pre dlhy od roku 2005 v nútenej správe. Zadlžovanie Devína sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť. Snaha tejto bratislavskej mestskej časti dostať sa z dlhov trvá už niekoľko rokov. Zatiaľ neúspešne. Hlavné mesto sa v minulosti vyjadrilo, že problém vníma vážne, riešenie problému však vidí primárne na strane štátu a konkrétne ministerstva financií.