Regióny Nitra Levice

Divadlo zatvára veľkú sálu, kvôli energiám. Aj keď nemusí

Veľkú sálu divadla Potôň zatvoria. Dôvodom sú úspory na energiách. Ilustračné foto. Zdroj: FB/Divadlo Potôň

BÁTOVCE – Divadlo Pôtoň v Bátovciach v okrese Levice nebude tri mesiace využívať veľkú sálu. Dôvodom je šetrenie energiami.

Najväčší priestor divadla s objemom 2000 m3 bude zatvorený od 1. decembra 2022 do 1. marca 2023. Umelecké a kultúrne aktivity bude prispôsobovať a realizovať v štúdiu na poschodí budovy a vo vestibule pred sálou. Tieto priestory budú vykurované na teplotu do 19 stupňov Celzia. “Robíme tak napriek tomu, že do decembra 2023 máme garantovanú sumu za 1 kilowatthodinu 0,0299 eura bez DPH,” informovalo vedenie divadla.

V spolupráci s vedením obce Bátovce, ktorá je vlastníkom budovy kultúrneho domu, bude divadlo pracovať na získavaní zdrojov z Plánu obnovy na zateplenie budovy a výmene zdrojov výroby tepla. Podľa prvotných odhadov projektanta by mohla po tejto rekonštrukcii klesnúť spotreba energií na 30 percent súčasnej spotreby.

Divadlo Pôtoň vzniklo v roku 2000. V roku 2008 získalo do 30-ročného bezplatného prenájmu budovu kultúrneho domu v Bátovciach. Divadlo realizuje vzdelávacie projekty prepájajúce umenie s inými odbormi, sú zamerané najmä na vzdelávanie publika a rozvoj kritického myslenia. Priestor v kultúrnom centre majú aj workshopy pre profesionálov i laickú verejnosť, rezidenčné tvorivé pobyty pre slovenských a zahraničných tvorcov. Vo svojich priestoroch uvádza viac než 150 podujatí a navštevuje ho približne 6000 divákov ročne.