Domáce Spoločnosť Koronavírus

Dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19 je potvrdenie od lekára, pripomínajú hygienici

Ilustračná foto. Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19 je potvrdenie od lekára. TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

 

Ako môže takéto potvrdenie vyzerať, približuje vyhláška ÚVZ SR. Vzor určuje, že takéto potvrdenie má obsahovať meno a priezvisko spolu s dátumom narodenia pacienta. Ponúka z možností, že táto osoba preukázateľne prekonala ochorenie COVID-19 potvrdené buď pozitívnym RT-PCR, alebo antigénovým testom, prípadne protilátkami proti ochoreniu COVID-19 za posledné tri mesiace a vzťahuje sa na neho výnimka z povinnosti ďalšieho testovania a dodržiavania karanténnych opatrení na toto ochorenie.

Vzor definuje aj časový úsek trvania výnimky. Chýbať by nemali ani pečiatka a podpis lekára. Dodala, že forma potvrdenia o negatívnom výsledku RT-PCR testu je na dohode s príslušným laboratóriom. Musí však obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby i príslušného laboratória, použitú vyšetrovaciu metódu, dátum odberu a dátum vystavenia výsledku testu.