Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

DOTÁCIE na autá, ZĽAVY a 300 NOVÝCH pracovných miest! Na Slovensku sa chystajú VEĽKÉ ZMENY v doprave: Vieme viac

zmeny v doprave, doprava
Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

NOVÁKY – Automobilový priemysel je pre Slovensko veľmi dôležitý. Jeho skvalitňovanie a napredovanie dokazujú aj pripravované zmeny. Na hornú Nitru mieri nový investor, ktorý plánuje zamestnať takmer 300 ľudí a hovorí sa aj o výhodách pre používateľov elektrických vozidiel. 

Ako informuje portál HNonline.sk, do mesta Nováky má prísť známa kórejská spoločnosť Mobis. Tento región sa dlhé roky spájal s ťažbou uhlia, ktorá sa ukončila, a tak mnohí ľudia zostali bez práce. Ako náhrada by mohla byť práve táto multimiliónová investícia.

Kórejská firma Mobis plánuje v Novákoch otvoriť novú výrobnú halu, v ktorej sa budú vyrábať elektropohony do automobilov. Firmu má vyjsť táto investícia približne 180 miliónov eur a jej cieľom je pomoc na ceste k nulovým emisiám.

Hlavnými zákazníkmi vyrobených dielov sú Hyundai Motor a KIA Motors. Prácu by malo dostať 291 ľudí, pričom na hlavnej zmene má pracovať 142 zamestnancov. Výroba by mala prebiehať počas celého týždňa. Začiatok výstavby sa plánuje už v júli tohto roka a výroba by sa mala spustiť už budúci december, takže pomerne rýchlo.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Lacnejšia diaľničná známka či dotácie na nákup auta

V uplynulých dňoch prebiehali rokovania Ministerstva hospodárstva SR s predstaviteľmi automobilového sektora. Automobilový priemysel na Slovensku zamestnáva 260-tisíc ľudí, má desaťpercentný podiel na tvorbe HDP a 40-percentný podiel na exporte SR.

Vláda schválila aktualizované opatrenia, ktoré by mali viesť k rozšíreniu a podpore  elektromobility na Slovensku. Okrem posilnenia nabíjacej infraštruktúry sa bude uvažovať aj o znížení niektorých poplatkov pre autá s elektrickým pohonom. Hovorí sa predovšetkým o nižšej cene za diaľničnú známku či výhodnejšom parkovaní pre autá s elektrickým pohonom. Medzi ďalšie benefity by mali patriť dotácie na nákup elektromobilov a ich zrýchlené odpisovanie. Navrhovaných opatrení má byť viac ako 30.

„Našim cieľom je zabezpečiť prosperitu a inovácie pre automobilový priemysel na Slovensku. Tento sektor u nás zamestnáva viac ako 260-tisíc ľudí a vláda rozhodla o veľmi konkrétnych krokoch, ako mu pomôžeme transformovať sa na nové technológie a pripraviť na výzvy, pred ktorými automobilky v Európe stoja. A samozrejme pracujeme na tom, aby mali slovenské domácnosti aj o desať rokov dostatok pracovných príležitostí v tomto segmente, ktorý hrá významnú úlohu v našej ekonomike a dnes tvorí približne 10 percent nášho HDP,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR / Radovan Stoklasa

Uznesenie vlády s navrhovanými opatreniami na podporu automobilového priemyslu a rozvoja elektromobility ocenil prezident Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek. Za veľmi pozitívnu informáciu označil, že najbližšie roky majú všetky automobilky na Slovensku o prácu postarané. „Možno nie sme v takej kritickej situácii ako mnohé závody inde vo svete, na Slovensku momentálne všetky závody ohlasujú rast,“ uviedol.