Druckerova Dobrá voľba presadzuje zavedenie ôsmich volebných obvodov

BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Dobrá voľba presadzuje zavedenie ôsmich volebných obvodov, ktoré by mali odrážať osem existujúcich samosprávnych krajov. Cieľom je podľa predsedu strany Tomáša Druckera dosiahnuť, aby v parlamente sedeli poslanci, ktorí budú vyvážene zastupovať všetky slovenské regióny. Uviedol to počas štvrtkovej tlačovej konferencie na Štrbskom Plese.

 

„Zmena volebného systému, ktorý zabezpečí proporcionálne zastúpenie osobností z jednotlivých regiónov Slovenska v parlamente, je pre nás principiálna otázka a je pre nás kľúčovou podmienkou na vstup do prípadnej budúcej koalície. Verejnoprávne usporiadanie musí dať možnosť občanom podieľať sa na správe vecí, ktoré sa ich bytostne dotýkajú, a to nielen na miestnej úrovni či úrovni regiónu, ale aj štátu. Cesta k zabezpečeniu tohto cieľa spočíva v zmene volebného systému, ktorý dokáže zabezpečiť vyvážené zastúpenie regiónov v slovenskom zákonodarnom zbore,“ ozrejmil líder strany. Okrem toho chcú zvýšiť počet preferenčných hlasov v parlamentných voľbách zo súčasných štyroch na šesť.

Podpredseda Dobrej voľby a zároveň starosta Štrby Michal Sýkora dodal, že pomer poslancov parlamentu podľa regiónov je v súčasnosti nevyvážený. Napríklad zo 150-členného pléna zastupuje Bratislavský kraj 54 poslancov, kým pre Prešovský a Košický kraj je to len 12 zákonodarcov. „Podľa počtu obyvateľov jednotlivých krajov by ich napríklad v krajoch na východe malo byť po 23, v Trenčianskom kraji by sa ich počet mal zvýšiť zo súčasných desať na 17 poslancov,“ konkretizoval Sýkora.

Desatoro pre fungujúcu a prosperujúcu samosprávu

Otázku samosprávy Dobrá voľba vníma mimoriadne vážne, čo potvrdzuje podľa Druckera aj zloženie kandidátky. Upozornil, že v prvej tridsiatke kandidátnej listiny je osem primátorov a starostov. „Rôznorodé skúsenosti jednotlivých zástupcov miest a obcí nám pomáhajú prinášať také riešenia, ktoré samospráva reálne potrebuje,“ skonštatoval.

Strana zároveň prezentovala desatoro pre fungujúcu a prosperujúcu samosprávu. Ciele súvisia práve so zmenou volebného systému a týkajú sa napríklad modernizácie samosprávy, opatrení v oživení a podpore poľnohospodárstva, prístupu k verejnému vodovodu a kanalizácii či výstavby nájomných bytov. Strana chce zároveň presadiť samostatnú agentúru prípadne ústredný orgán štátnej správy pre oblasť turizmu a posilniť úlohy krajských a oblastných organizácií cestovného ruchu.

Viac o téme: Dobrá voľba, parlamentné voľby, samospráva, Tomáš Drucker

Súvisiace články