Politika Zahraničné Top

Druhé kolo sa blíži. Stane sa z ukrajinských volieb vojna oligarchov?

Na snímke ukrajinský herec a prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj počúva otázku na tlačovej konferencii po 1. kole ukrajinských prezidentských volieb v Kyjeve 31. marca 2019. Zdroj: TASR/AP

KYJEV/BRATISLAVA – O dva týždne sa bude na Ukrajine konať druhé kolo prezidentských volieb. V prvom s pomerne veľkým náskokom vyhral netradičný kandidát – komik – Volodymyr Zelenskyj. Hneď za ním skončil súčasný prezident Petro Porošenko. Spoločne za sebou nechali Juliu Tymošenkovú, ktorá tak vypadla z boja o najvyšší post v krajine.

Z 39 kandidátov sa do druhého kola prezidentských volieb dostali dvaja. Petro Porošenko postúpil so 16 percentami hlasov, zatiaľ čo Volodymyr Zelenskyj získal na svoju stranu až 30 percent voličov. Druhé kolo volieb sa uskutoční 21. apríla.

Pôjde naozaj o boj Zelenského a Porošenka?

Nie, ak uveríme slovám Petra Porošenka, ktorý už počas volebnej noci povedal: “Osud chcel, aby som čelil bábke Igora Kolomojského. Ale my nedáme Kolomojskému žiadnu šancu.”

Kolomojskij je šiesty najbohatší muž na Ukrajine (odhadovaný majetok 980-miliónov eur). Je považovaný za úhlavného nepriateľa Porošenka (odhadovaný majetok 870-miliónov eur). Kolomojskij je zároveň jeden z najdôležitejších podporovateľov Volodymyra Zelenského. Obaja pochádzajú z prevažne rusky hovoriacej Dnepropetrovskej oblasti. Kolomojského televízia “1+1” je najobľúbenejšou v krajine a Zelenskému poskytuje veľkú platformu a pozitívne o ňom informuje.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) v rozhovore s gubernátorom Dnepropetrovskej oblasti, oligarchom Ihorom Kolomojským (vpravo) počas ktorého ho odvolal z funkcie v Kyjeve 25. marca 2015. Zdroj: TASR/AP

Marieluise Beck, riaditeľka “Zentrum Liberale Moderne” pre východnú Európu, pre nemecký Bild povedala: “Naozaj bol tento televízny kanál Kolomojského volebným strojom pre Zelenského. To, či sa Zelenskyj kvôli tomu stane bábkou oligarchu, sa len ukáže.”

Beck však kritizovala situáciu v krajine aj s ohľadom na superbohatého Porošenka. Podľa nej nemajú chudobní občania inú možnosť, len voliť oligarchov alebo politikov na nich napojených.

Riaditeľ Kyjevskej školy žurnalistiky Mohyla, Jevgenij Fedčenko, dáva za pravdu Porošenkovi: “Má pravdu, keď porovnáva Zelenského a Kolomojského. Keď Zelenskyj vyhrá, zažijeme to, ako sa oligarchický systém vedený jedným jediným oligarchom v krajine, okamžite vráti,” povedal Fedčenko pre Bild a dodal: “To by zničilo všetky reformy z posledných rokov.”

Fedčenko však zároveň varuje pred preceňovaním úlohy oligarchov v ukrajinskom volebnom boji. Podľa učiteľa žurnalistiky “rétorika o úlohe oligarchov a korupcii na súčasnú politickú kultúru na Ukrajine je nafúknutá”. Dodáva, že predsa všade na svete podporujú veľké firmy politikov v predvolebnom boji “a tých za normálnych okolností nenazývame oligarchami”.

Vplyv oligarchov na politiku, médiá a ekonomiku podľa Fedčenka výrazne klesol od úteku exprezidenta Viktora Janukovyča z krajiny na jar 2014.