Spoločnosť Koronavírus Domáce GPlus Top

Dušičky ako nikdy predtým. Zostanú kahance a sviečky v zľave aj po lockdowne?

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Koronavírus opäť raz obrátil zaužívané stereotypy hore nohami. Inak tomu nebude ani v prípade blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých, kedy si za bežných okolností uctievame zosnulých zapalením sviečky na cintoríne. Tentokrát je však situácia iná a nové nariadenia vlády nám do veľkej miery obmedzili pohyb. Nákup potravín zostáva aj naďalej nevyhnutnou potrebou. Redakcia Glob.sk pre vás preto pripravila prehľad otváracích hodín najväčších supermarketov na Slovensku.

 

Rúško, odstup, dezinfekcia. To je motto posledných mesiacov v boji s koronavírusom. Bez tejto výbavy dnes už neprecestujete hromadnou dopravou ani kilometer či nenakúpite. V porovnaní s prvou vlnou ochorenia COVID-19 zostávajú brány potravín otvorené v bežných časoch aj naďalej. Znema nastane až 1. novembra, kedy v zmysle platnej legislatívy Sviatok všetkých svätých zatvorí predajne na celom Slovensku. Otváracie hodiny počas všedných dní zostávajú nezmenené. Výnimkou sú len niektoré obchody, ktoré sa nachádzajú v menších mestách či obciach. Ich otváracia doba sa líši od krajských predajní.

Sviatok všetkých svätých zatvorí všetky predajne.

Predĺženie zliav?

Nakoľko nariadenia vlády neumožňujú ľuďom návštevu cintorínov počas Dušičiek, obrátili sme sa na hovorcov najväčších sietí potravín na Slovensku s otázkou, či je možné, že špecializovaný tovar bude za zľavnené ceny aj po prekonaní lockdownu. Odpovede neboli jednoznačné. ,,Uvidíme ako sa bude vyvíjať skutočný odpredaj tohto tovaru. Závisieť to bude aj od skutočného záujmu zákazníkov. Samozrejme nie pri všetkých produktoch je možné poskytnúť zľavu v čase. Pokiaľ sa bavíme o kvetinách, tie nemôžeme mať v predajniach dlhšie ako je ich životnosť,” uviedol pre Glob.sk hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák. V Bille ,,dušičkový tovar” dostanete len do vypredania zásob. ,,Špeciálny tovar budeme mať pre zákazníkov k dispozícii do vypredania zásob. Niekto si nakúpil tento tovar dopredu, kto si to odložil na neskôr, bude si ho môcť kúpiť aj neskôr,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

 

Sviečky a kahance už nemusia byť po uvoľnení opatrení v zľave. Zdroj: TASR / AP

Nerobte paniku!

Obchody s potravinami zatiaľ nepociťujú enormný nedostatok konkrétneho produktu, tak ako to bolo v čase prvej vlny. ,,Prvotné signály tam sú, ale zatiaľ by som nehovoril o nejakej narastajúcej panike alebo novom fenoméne. Také výrazné, aké to bolo na začiatku pandémie v marci, to zatiaľ nie je. A uvidíme či vôbec to také bude, pretože predajne potravín zostávajú otvorené a ľuďom je umožnené realizovať nákupy,” doplnil hovorca Lidl.

Samotné obchody pritom vyzývajú ľudí, aby nerobili paniku a nepodnikali chaotické nákupy. ,,Chceli by sme širokú verejnosť ubezpečiť, že naše obchody ostávajú všetky otvorené, pripravili sme sa a máme zabezpečené dostatočné zásoby potravín. Zároveň aj zo v súčasnosti platného uznesenia vlády vyplýva, že aj počas zákazu vychádzania majú ľudia možnosť ísť si nakúpiť do najbližších potravín, či majú alebo nemajú urobený test,” uzavrela hovorkyňa spoločnosti Billa.

Obchody ubezpečujú zákazníkov, že tovaru majú dosť.  Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať: