Politika Zahraničné

Erdogan pohrozil ďalším vojenským zásahom v Sýrii

Erdogan pohrozil ďalším vojenským zásahom v Sýrii. Zdroj: SITA / AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu oznámil, že Turecko začne novú vojenskú operáciu v sýrskej provincii Idlib v prípade, že sa sýrska armáda nestiahne za turecké vojenské pozície. Informovali o tom agentúry AFP a TASS.

 

Turecko podľa TASS ukončilo prípravu na realizáciu svojho plánu v Idlibe a vojenská operácia je “len otázkou času”. Erdogan povedal, že režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada nedovolí, aby si s Idlibom robil, čo sa mu zachce.

“Turecko a Rusko sú aj napriek prebiehajúcim rozhovorom o Idlibe stále veľmi ďaleko od dosiahnutia dohody,” povedal turecký prezdient a dodal, že rozhovory medzi Ankarou a Moskvou “zatiaľ nepriniesli očakávané výsledky”.

Turecko počas vojny v Sýrii podporuje niektoré protivládne skupiny a v provincii Idlib zriadilo svoje vojenské stanovištia na základe dohody z roku 2018. Rusko zase podporuje armádu sýrskeho prezidenta Asada.

Ankara je podľa Erdogana odhodlaná “zaplatiť akúkoľvek cenu” za zaistenie bezpečnosti v Idlibe i v Turecku.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu potvrdil, že Rusko bude pokračovať v komunikácii s Tureckom s cieľom zabrániť ďalšiemu vyhroteniu situácie v Idlibe. “Boli sme spokojní s dohodami, ktoré sme dosiahli pred viac ako rokom v Soči,” povedal a dodal, že išlo o obojstrannú spokojnosť. Rusko však podľa jeho slov prestalo byť spokojné po tom, ako “militanti a teroristické skupiny spustili ofenzívu proti sýrskym ozbrojeným zložkám a ruským vojenským objektom”.

Na prímerí v Idlibe sa na stretnutí v Istanbule začiatkom januára dohodli ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Erdogan. Obaja sa ešte vlani v októbri v čiernomorskom letovisku Soči okrem iného zhodli, že Turecko a Rusko budú spoločne hliadkovať na severe Sýrie.

Občianska vojna v Sýrii sa začala v roku 2011 potláčaním protivládnych protestov.