Spoločnosť Zahraničné

Etiópia vyslala do vesmíru svoj prvý satelit

Ľudia v piatok 20. decembra 2019 sledujú vypustenie prvého etiópského satelitu (ETRSS-1) pri observatóriu Entoto na okraji hlavného mesta Addis Abeba. Zdroj: SITA / AP

ADDIS ABEBA – Etiópia vyslala do vesmíru svoj prvý satelit, ktorý jej pomôže zhromažďovať informácie dôležité pre poľnohospodárstvo, baníctvo a ochranu životného prostredia. Na cestu sa vydal z čínskej provincie Šen-si.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed prezradil, že plánujú vyslať aj ďalšie satelity v spolupráci s inými krajinami, no bližšie detaily neposkytol.

Predstaviteľ ministerstva inovácií a technológií Ahmedin Mohammed vyhlásil, že “ďalším krokom bude vypustenie komunikačného satelitu a zriadenie výrobného a montážneho strediska pre vesmírne zariadenia”.

Na zostavení 72-kilogramového satelitu sa podieľali etiópski a čínski odborníci, ktorí na projekte pracovali tri roky. Minuli osem miliónov dolárov (v prepočte približne 7,2 milióna eur), z toho šesť miliónov dolárov (zhruba 5,4 milióna eur) zaplatila Čína. Etiópia dúfa, že sa jej vďaka dátam zo satelitu podarí ročne ušetriť až jedenásť miliónov dolárov (takmer 9,9 milióna eur).

Etiópski a čínski predstavitelia sledovali online video vysielané z Číny v riadiacom centre na okraji mesta Addis Abeba.