Zahraničné Spoločnosť Top

Európa má za jeden rok troch mŕtvych novinárov. Upozorňovali na korupciu na najvyšších miestach

Zdroj: AFP

SOFIA – Európou otriaslo cez víkend ďalšie kruté zbavenie sa novinára. Brutálnym spôsobom bola v sobotu zavraždená bulharská novinárka Viktoria Marinovová, ktorá pracovala na korupčných škandáloch. Či išlo o náhodu alebo dôkladne premyslený čin nateraz nie je známe.

Telo novinárky Marinovovej sa našlo v sobotu popoludní v meste Ruse. Bolo ukryté v kríkoch na ťažko prístupnom mieste neďaleko Dunaja.

Podľa bulharskej polície bola novinárka pred vraždou znásilnená a zbitá. Vyšetrovatelia na mieste nenašli mobil, kľúče od auta, ani niektoré časti jej oblečenia. Polícia dodáva, že jej smrť nastala dôsledkom úderov do hlavy a udusením.

Marinovová bola riaditeľkou regionálnej televízie TVN v Ruse. Len nedávno spustila novú politickú talkšou s názvom “Detektor”. Svojou prácou upozorňovala na korupciu, či podvody.

,,Sme v šoku, v žiadnom prípade sme nikdy nedostali žiadne hrozby – zamerané na ňu alebo na televíziu,” povedal novinár z TVN pre agentúru AFP.

V poslednej reportáži sa venovala nedávnemu zadržaniu dvoch žurnalistov v meste Radomir ležiacom južne od Sofie. Novinári vyšetrovali okolnosti zničenia dokumentov, ktoré mali dokazovať spojitosť bulharskej stavebnej spoločnosti GP s manipuláciou tendrov Európskej únie.

Pracovala tiež na programe zameranom na sociálne otázky a angažovala sa aj v charitatívnej práci.

Zatiaľ nie je známe, či dôvod jej vraždy bola novinárska práca. Polícia v Ruse preveruje všetky informácie. Mohlo ísť o náhodne spáchaný alebo plánovaný zločin. Počiatočné úkony zatiaľ súvislosť s jej novinárskou prácu neodhalili.

Vyšetrovatelia nateraz pracujú so všetkými možnými verziami a zatiaľ sa im nepodarilo identifikovať žiadnych podozrivých.

Novinárka pracovala na odhaľovaní korupčných škandálov. Zdroj: FB Виктория Маринова

Bulharský premiér Bojko Borisov ubezpečil verejnosť, že po zaistení dôkazov je objasnenie tohto trestného činu ,,len otázkou času”.

Výbor na ochranu novinárov so sídlom v New Yorku v reakcii na vraždu vyjadril šok a vyzval bulharské úrady, aby tento zločin dôkladne vyšetrili. Vraždou bulharskej novinárky je zdesený aj predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre slobodu médií Harlem Désir. ,,Som šokovaný zo strašnej vraždy investigatívnej novinárky Viktorije Marinovovej v Bulharsku. Naliehavo vyzývam na komplexné a dôkladné vyšetrovanie. Zodpovedné osoby musia byť potrestané,” napísal na Twitteri.

Organizácia Reportéri bez hraníc vyzvala úrady, aby poskytli kolegom, s ktorými pracovala novinárka policajnú ochranu. ,,Požadujeme policajnú ochranu pre novinárov TVN, ktorí pracovali s Viktorijou Marinovovou na rovnakej citlivej téme, až do ukončenia  vyšetrovania,” uviedol generálny tajomník organizácie Christophe Deloire.

Bulharsko sa tento rok prepadlo na 111. miesto v globálnom rebríčku slobody médií, ktorý zostavuje medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc. Ide o najhoršie miesto spomedzi krajín Európskej únie.

Za posledných 12 mesiacov boli v krajinách Európskej únie zavraždení traja novinári. Slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili v ich dome na konci februára. V októbri 2017 podľahla útoku maltská novinárka Daphne Caruanová Galiziová, ktorá zomrela po tom, čo doteraz neznámy páchateľ umiestnil bombu pod jej auto. Kuciak i Galiziová boli podľa informácií preukázateľne zavraždení kvôli novinárskej práci.

Galéria
Polícia začala s vyšetrovaním novinárky. Zdroj: FB Виктория Маринова
Novinárka zomrela dôsledkom úderu do hlavy a udusením. Zdroj: FB Виктория Маринова
Marinovova pracovala na odhaľovaní korupčných škandálov. Zdroj: FB Виктория Маринова
navigate_before
navigate_next