Domáce Spoločnosť Top

Fenomenálny úvod Tour de France pre Petra Sagana. Víťazstvo v prvej etape mu ušlo len o vlások

Peter Sagan bojoval na Tour de France aj vlani. Zdroj: AP

BRUSEL – Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v úvodnej etape 106. ročníka Tour de France druhú priečku. Jazdca stajne Bora-Hansgrohe zdolal len o pár centimetrov na cieľovej páske Holanďan Mike Teunissen z Jumbo-Visma a vyfúkol mu žltý dres pre lídra pretekov. Sobotňajšiu rovinatú trať dlhú 192 km so štartom a cieľom v Bruseli zvládol za 4:22:47 h. Na tretej priečke skončil Austrálčan Caleb Ewan z Lotta.

 

“Vôbec tomu nemôžem uveriť, ani neviem, ako sa to stalo. Asi bude ešte chvíľku trvať, kým si uvedomím, čo som dosiahol. Bol to pre mňa len sen, no keď sa to podarilo, je to niečo neuveriteľné. Žltý dres by sme mohli udržať aj zajtra, keďže časovka je náš veľký cieľ,” povedal víťaz v prvom rozhovore. Teunissen získal aj dres pre lídra bodovacej súťaže, no keďže v nedeľu pôjde v žltom, ten zelený si oblečie Sagan.

Organizátori prichystali pre tohtoročnú edíciu štart v hlavnom meste Belgicka, aby si tak uctili legendárneho cyklistu a päťnásobného celkového víťaza Tour Eddyho Merckxa. Slávny Belgičan totiž premiérovo triumfoval presne pred 50 rokmi. “Maillot jaune” navyše oslávil 100 rokov od svojho vzniku.

Peter Sagan (vľavo) a holandský cyklista Mike Teunissen v súboji o prvé miesto v cieli 1. etapy 106. ročníka Tour de France. Zdroj: AP

Na pretekárov čakalo v sobotu 192 km síce s dvomi vrchárskymi prémiami, no inak v podstate s rovinatým charakterom a tak sa na úvod čakal hromadný záver a bitka šprintérov. Cyklisti si v prvej polovici vyskúšali slávne, krátke ale prudké stúpania na kockách Muur de Geraardsbergen (3. kategória, dĺžka 1,2 km, sklon 7,8%) a Bosberg (4., 1,1 km, 5%) známe z flámskych klasík. Ihneď po štarte sa od pelotónu odtrhla štvorica Natnael Berhane (Cofidis), Greg van Avermaet (CCC), Xandro Meurisse (Wanty-Groupe Gobert) a Mads Würtz Schmidt (Kaťuša-Alpecin) a vytvorila si približne trojminútový náskok. Van Avermaet vyhral prémii na Muure a tak ako prvý v 106. ročníku získal bodkovaný dres. Svoju misiu splnil a o chvíľu sa vrátil späť do pelotónu. V úniku tak zostala len trojica, ktorú pelotón pohodlne kontroloval. Na jeho čele pracovali najmä tímy QuickStep, Jumbo a Lotto.

Po 100 km bol náskok približne dve minúty, no rýchlo klesal a o ďalších 20 km bolo po brejku. To sa už blížila prvá rýchlostná prémia a na čele pelotónu sa zoradili Bora a CCC. Sagan potvrdil, že na Tour prišiel zabojovať o siedmy zelený dres v kariére a prekonať rekord Erika Zabela, na prémii zobral 20 bodov pred Sonnym Colbrellim (Bahrain-Merida), van Avermaetom a Michaelom Matthewsom (Sunweb). Asi 55 km pred cieľom sa odtrhol Stéphane Rossetto (Cofidis) a vypracoval si dvojminútový náskok. Pre tridsaťdvaročného Francúza to je premiérová Tour a chcel sa tak ukázať domácemu publiku. Pelotón mu doprial a tak mal aj 20 km pred koncom náskok jednu minútu.

Petrovi Saganovi ušlo víťazstvo v úvodnej etape prestížnych pretekov iba o vlások. Zdroj: Ap

Ostávajú v Belgicku

Všetko sa však schyľovalo k záverečnému špurtu. Ten nahrával Saganovi, keďže bol technický a posledných sedemsto metrov bolo do kopca so sklonom približne 4%. V závere sa však stupňovala nervozita a prišlo aj k hromadnému pádu, do ktorého sa zapojil jeden z ašpirantov na celkový triumf Jakob Fuglsang a odniesol si menšie poranenie na tvári. S pomocou kolegov sa dotiahol do pelotónu, ktorý deväť km pred cieľom pohltil Rossetta. Na jeho čele boli jazdci Bory, ktorí pripravovali čo najlepšiu pozíciu pre Sagana. O to sa však snažili aj ďalšie šprintérske tímy, v tlačenici prišlo k pádu, v ktorom prišiel o šancu na triumf jeden z favoritov Dylan Groenewegen. V špurte do kopca to dlho vyzeralo na triumf Sagan, no zrazu sa vyrútil Teunissen a o pár centimetrov ho zdolal.

Aj druhý deň strávia cyklisti v hlavnom meste Belgicka, keď ich čaká tímová časovka na 27 km so štartom pred Kráľovským palácom a cieľom pri Atómiu.