Politika Domáce Top

AKTUÁLNE Fico je stále obvinený z podpory extrémizmu

Zdroj: SITA / Marko Erd

BRATISLAVA – (Zuzana Janíková, redakcia) Stále má na krku obvinenie. Podľa informácií televízie TA3, malo byť obvinenie Roberta Fica z podpory extrémizmu zrušené. Prokuratúra to však vyvrátila. Šéf strany Smer-SD je tak aj v posledných dňoch tohto kalendárneho roku stále obvinený.

 

Za celou kauzou stojí video, ktoré predseda strany Smer-SD zverejnil ešte v septembri krátko po tom, ako Najvyšší súd rozhodol, že extrémistické výroky exposlanca Milana Mazureka sú trestným činom a odsúdil ho za ne. Mazurek prišiel o poslanecký mandát a zaplatiť musel pokutu 10-tisíc eur. Mazurek sa v roku 2016 vyjadril negatívne na adresu Rómov v žilinskom rádiu Frontinus.

Fico však v spomínanom videu tvrdí, že Mazurek povedal iba to, čo si myslí takmer celý národ. Uviedol tiež, že orgány činné v trestnom konaní a súdy často rozhodujú pod tlakom médií, a nie na základe skutočných dôkazov.

NAKA najskôr trestné stíhanie skutku schvaľovania extrémistických trestných činov Milana Mazureka odmietla. Začiatkom decembra však následne informovala, že vyšetrovateľ NAKA obvinil Roberta Fica z „trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.”

TA3 dnes prišla s informáciou, že Ficovo obvinenie bolo zrušené. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová však tieto informácie dementovala. Ako povedala, Úrad špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica voči jeho obvineniu za výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho vyjadrenia o Rómoch.

Rozporuplné reakcie

Samotné obvinenie Roberta Fica vyvolalo na politickej scéne rôzne reakcie. Svojho predsedu sa zastal poslanecký klub strany Smer-SD, ktorý vyhlásil, že polícia má stíhať aj ich. Premiér a podpredseda strany Peter Pellegrini rozhodnutia prokuratúry a polície komentovať nechcel.

Rozdielne boli aj názory na strane opozície. Podľa Igora Matoviča (OľaNO) si chce Fico takto získať Kotlebových voličov, Boris Kollár (Sme rodina) sa zasa vyjadril, že nepovažuje za dobrý samotný zákon a Juraj Šeliga z mimoparlamentnej strany Za ľudí označil konanie expremiéra za nedôstojné. Predseda ďalšej mimoparlamentnej strany Alojz Hlina (KDH) neskôr vyjadril obavu, že NAKA slúži ako “reklamná agentúra politikov”.

Mohlo by vás zaujímať: