Domáce Politika Parlamentné voľby Voľby Top

Fico už má kandidátku. S jej lídrom Pellegrinim o nej ešte nehovoril

Robert Fico a Peter Pellegrini. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Predseda stále najsilnejšej politickej strany Smer-SD – Robert Fico pár dní pred definitívnym odovzdaním kandidačných listín načrtol, ako bude vyzerať tá smerácka. Doteraz bolo jasné iba to, že jej lídrom má byť Peter Pellegrini. Obaja politici sa na tom dohodli ešte počas septembrového rokovania v hoteli Bôrik. A nič by sa na tom nemalo meniť. Otázne je, ako bude vyzerať jej zvyšok. S tým ide na predsedníctvo Fico, a ako prezradil, s Pellegrinim o svojom finálnom návrhu zatiaľ nehovoril.

 

Stanovy strany hovoria, že kandidačnú listinu strany do volieb predkladá jej predseda, v tomto prípade Robert Fico. Urobí tak pravdepodobne už zajtra. Predsedníctvo by následne o nej mohlo hlasovať už v stredu. Pre muža, ktorý má byť jej lídrom, by však mala byť podľa Ficovych slov neznámou. „S premiérom Petrom Pellegrinim som o kandidátke ešte vôbec nehovoril. Zajtra sa o nej budeme baviť a verím, že predsedníctvo strany ju schváli do minúty a pol. Kandidátka nebude obsahovať žiadne veľké prekvapenia. Pôjde o členov Smeru, ktorých dobre poznáte. Zároveň nasadzujeme silných primátorov a predstaviteľov akademickej obce,“ povedal Fico. Expremiér tiež avizoval, že oproti posledným voľbám bude poradie na kandidátke poprehadzované a prísť by malo aj k výrazným posunom. Na vyššom mieste by sa mal napríklad ocitnúť poslanec a Ficov blízky spolupracovník Erik Tomáš. Predseda Smeru tiež potvrdil, že na kandidátke bude Ľuboš Blaha.

Sú však aj mená, o ktorých Ficovi do reči veľmi nebolo. Nepovedal napríklad, či bude za Smer-SD kandidovať aj Martin Glváč. Ten musel nedávno opustiť kreslo podpredsedu parlamentu. Stalo sa tak potom, ako sa objavila údajná komunikácia medzi ním a Marianom Kočnerom. Baviť sa mali o viacerých pracovných, ale aj súkromných témach. V minulosti boli tiež medializované informácie, že Glváč mal byť v kontakte aj s Alenou Zsuzsovou. Tá je rovnako ako Kočner obžalovaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kandidátka vznikala dlho

Smer-SD si, podobne ako aj ďalšie strany, nechal predstavenie kandidátky na poslednú chvíľu. Na ministerstve vnútra musia byť podľa zákona odovzdané najneskôr 1. decembra, teda už túto nedeľu. Po prvýkrát v 20-ročnej histórii Smeru ju povedie niekto iný ako Fico. Ten dnes povedal, že vnímal atmosféru v strane. Svoj návrh kandidátky bude preto s členmi predsedníctva konzultovať.

Dlhodobo sa hovorí o nie ideálnych vzťahoch medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Dusno medzi oboma politikmi malo byť najmä pred tým, ako strana oznámila, že do volieb ju povedie Pellegrini. Hovorilo sa dokonca o tom, že premiér by mohol zo Smeru odísť. Týmto „rečiam“ dal za pravdu aj on sám, keď naznačil svoj možný koniec. Špekulovalo sa tiež o tom, že Pellegrini by si to mohol namieriť do novovzniknutej politickej strany exministra Tomáša Druckera s názvom Dobrá voľba.

Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dve hodiny po Kiskovi

Fico nebol dnes jediný, kto sa na brífingu vyjadril ku kandidačnej listine. Dve hodiny pred ním tak urobil aj líder strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska. Ten predstavil prvých tridsať tvárí kandidátky, ktorú povedie on pred Veronikou Remišovou a Jurajom Šeligom. Povedal tiež, kto bude na poslednom – 150 mieste. To bude patriť aktivistovi Jánovi Benčíkovi.

Mohlo by vás zaujímať:

Je to oficiálne! Smer-SD pôjde do volieb bez Fica na čele

Fico už v Bonaparte nebýva. O sťahovaní expremiéra prehovoril Pellegrini

Na scéne je opäť Kočner. Vzťah s ním musel pred poslancami vysvetľovať Pellegrini

Drucker po oznámení novej strany: Fico nechcel, aby som odvolal Gašpara

Politici ukázali, ako sú na tom finančne. Kiska priznal najvyšší zárobok