Politika Zahraničné

Trump odmietol, aby vojak, ktorý pózoval s mŕtvym džihádistom, prišiel o hodnosť

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh

WASHINGTON – Americký minister obrany Mark Esper v pondelok vyhlásil, že americký prezident Donald vydal priamy príkaz, aby člen elitných jednotiek Navy SEALs Edward Gallagher, ktorý bol podozrivý z vojnových zločinov, mohol odísť do výslužby a zároveň si zachovať hodnosť i štatút člena tejto elitnej jednotky. Informovala o tom agentúra AP.

Šéf amerického rezortu obrany takto pred novinármi vysvetlil svoje nedeľňajšie oznámenie Gallagherovho odchodu do výslužby so zachovaním hodnosti a štatútu člena Navy SEALs.

Námorníctvo USA potrestalo Edwarda Gallaghera odobratím poddôstojníckej hodnosti za fotografiu z Iraku z roku 2017, na ktorej pózoval s mŕtvym telom zabitého džihádistu. Vojakovi v tejto súvislosti hrozilo aj odobratie odznaku člena Navy SEALs, čo by sa rovnalo oficiálnemu vylúčeniu.

Edward Gallagher (Zdroj: SITA/AP Photo/Gregory Bull, File)

Do prípadu sa však osobne zaangažoval prezident USA Donald Trump, ktorý minulý týždeň vyhlásil, že vylúčenie Gallaghera z týchto elitných jednotiek nepripustí. Vojakovi tiež vrátil pôvodnú vojenskú hodnosť. Gallagher bol pôvodne podozrivý aj z toho, že džihádistu zabil, v tomto prípade však bol od obvinenia zbavený.