Politika Zahraničné

Francúzskeho exprezidenta d’Estainga vyšetrujú pre údajné sexuálne napadnutie

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Francúzska prokuratúra v pondelok oznámila, že začala vyšetrovať obvinenia nemeckej novinárky Ann-Kathrin Strackeovej, že bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d’Estaing ju po interview v roku 2018 sexuálne napadol. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Vyšetrovanie sa spustilo po tvrdeniach reportérky Strackeovej o tom, že exprezident Giscard d’Estaing, dnes 94-ročný, sa opakovane dotkol jej “zadnej časti tela”, ako prokuratúra so sídlom v Paríži uviedla pre agentúru AFP. Giscard d’Estaing, francúzsky najstarší žijúci niekdajší líder, zastával prezidentský úrad od roku 1974 do roku 1981, keď neuspel v boji o znovuzvolenie a porazil ho Francois Mitterrand.

Strackeová (37) minulý týždeň pre AFP povedala, že podala sťažnosť na exprezidenta. Tvrdí v nej, že keď v decembri 2018 pózovali pre spoločnú fotografiu, trikrát jej položil ruku na zadnú časť tela. Bývalý prezident mal vtedy 92 rokov.

“Rozhodla som sa porozprávať svoju skúsenosť, lebo si myslím, že ľudia by mali vedieť, že ma bývalý francúzsky prezident po interview sexuálne obťažoval,” povedala novinárka pracujúca pre nemeckú televíziu WDR.

Svoj prípad odovzdala parížskej prokuratúre tento rok 10. marca, pričom ju podporuje aj jej zamestnávateľ, ktorý uskutočnil nezávislé vyšetrovanie jej tvrdení.

Strackeová v pondelok vyhlásila, že ju potešilo, keď sa dozvedela o rozhodnutí prokuratúry. Dodala: “Samozrejme, som francúzskym úradom pri vyšetrovaní k dispozícii.” Právnik Giscarda d’Estaing sa odmietol k situácii vyjadriť.

Spoločná fotografia

Novinárka pri opise interview z 18. decembra 2018 minulý týždeň uviedla, že exprezidenta požiadala po rozhovore o spoločnú fotografiu aj s jej kolegami. “Stála som po jeho ľavej strane a kým sme sa fotografovali, položil si ruku na ľavú časť môjho pása, potom skĺzol dolu na môj zadok, kde ruka zastala,” uviedla Strackeová.

To isté sa údajne zopakovalo ešte dvakrát – raz, keď pózovali na novú fotografiu, a druhý raz, keď exprezident ukazoval Strackeovej svoje snímky s inými svetovými lídrami alebo rodinnými príslušníkmi. “Snažila som sa ho odtlačiť, ale nepodarilo sa mi to,” dodala novinárka.

Pokúšala sa dostať z tejto “veľmi ponižujúcej” situácie tak, že sa obrátila ku kameramanovi, ktorý zhodil tienidlo z lampy, aby odvrátil pozornosť a položil stoličku medzi exprezidenta a svoju kolegyňu. Keď sa vrátila do redakcie, porozprávala o incidente nadriadeným. “WDR stojí za Ann-Kathrin Strackeovou a podporuje ju odvtedy, ako sa prípad stal, ale aj teraz, keď sa rozhodla podať sťažnosť,” oznámila hovorkyňa televíznej stanice.

Giscard d’Estaing urobil v prezidentskom úrade množstvo radikálnych reforiem, napríklad legalizoval interrupcie, liberalizoval rozvod a znížil vek oprávnených voličov na 18 rokov.

V súčasnosti je členom francúzskej Ústavnej rady, orgánu, ktorého úlohou je zaistiť, aby boli zákony v súlade s ústavou.