Politika Zahraničné

Francúzsko navrhuje legislatívu o asistovanej reprodukcii pre slobodné ženy a lesbické páry

Francúzsky premiér Édouard Philippe - Zdroj: TASR/AP Photo/Christophe Ena, Pool

PARÍŽ – Francúzska vláda navrhuje legislatívu, ktorá by poskytla slobodným ženám a lesbickým párom prístup k asistovanej reprodukcii v krajine, namiesto toho, aby ju hľadali v zahraničí. Zákony vo Francúzsku totiž využitie tejto technológie v súčasnosti povoľujú len heterosexuálnym párom.

Francúzske noviny Le Journal du Dimanche v nedeľu informovali o podrobnostiach návrhu zákona. Pre všetky ženy mladšie ako 43 rokov by na základe navrhovanej legislatívy asistovanú reprodukciu hradil francúzsky systém zdravotnej starostlivosti.

Deti, ktoré by sa narodili vďaka tejto technológii, by po dosiahnutí 18 rokov života mohli zistiť identitu darcu spermií alebo darkyne vajíčok, ak by s tým darcovia súhlasili. Či by mali byť tieto postupy právne zaznamenané, vláda zatiaľ nerozhodla. Rovnako tiež nepadlo rozhodnutie o tom, či bude zákon od rodičov vyžadovať, aby svojim deťom povedali, že sa narodili prostredníctvom reproduktívnej technológie. Návrh zákona nepokrýva dohody o náhradnom materstve, ktoré sú vo Francúzsku zakázané.