Zahraničné

Grécko obnovilo politické kontakty s Tureckom na vyriešenie sporu v Stredomorí

Ekaterina Sakellaropuluová - Zdroj: TASR/Orestis Panagiotou/Pool via AP

ATÉNY – Grécko vo štvrtok oznámilo, že obnovilo politické kontakty na vysokej úrovni so susedným Tureckom s cieľom pokúsiť sa vyriešiť spor o právo na prieskum a ťažbu energetických zdrojov vo východnej časti Stredozemného mora.

Priame kontakty sa obnovili po tom, čo Turecko cez víkend stiahlo prieskumné plavidlo sprevádzané vojnovou loďou z oblasti, kde si Grécko nárokuje výhradné práva na potenciálne podmorské ložiská plynu alebo ropy, uviedol podľa agentúry AP hovorca gréckej vlády Stelios Petsas. Diskusie podľa Petsasa prebiehali medzi poradcami gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Členovia NATO, kam patria aj Grécko a Turecko, varovali, že patová situácia a zhromažďovanie vojenských síl v oblasti zvyšuje riziko vojenskej konfrontácie. Európska únia má na budúci týždeň v pláne zvážiť zoznam potenciálnych sankcií proti Turecku. Predstavitelia EÚ tvrdia, že spor je možné vyriešiť iba rokovaniami. Petsas uviedol, že priama komunikácia medzi Mitsotakisom a Erdoganom je možná ešte pred summitom EÚ 24. – 25. septembra.