Politika Domáce Top

Harabinova strana Vlasť je stále zahalená tajomstvom. Zverejnila však meno predsedníčky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Je to ešte len mesiac, čo sudca Štefan Harabin oznámil, že pôjde do ďalších volieb. Tentokrát bude kandidovať ako líder strany Vlasť. Dodnes nie je o strane známe takmer nič okrem dvoch mien – volebného lídra a podľa web stránky strany už aj jej predsedníčky.  

 

V mene strany Vlasť zatiaľ vystupoval len Štefan Harabin. Má za sebou niekoľko tlačových brífingov, kde hovoril o témach, ktorým sa jeho strana chce venovať. Mená, ktoré budú na kandidačnej listine s ním, však neprezradil. Jediné, čo pri oznámení svojich politických plánov o personálnom obsadení kandidačnej listiny uviedol bolo, že volebným lídrom bude on.

Nateraz to vyzerá tak, že pôjde o “stranu jedného muža”. Vo Vlasti by sa nemali objaviť žiadni aktívni politici, ale ani “staré tváre”. Na webe strany toho tiež veľa nie je – okrem Harabinovej tváre a niekoľkých sloganov je tam len číslo účtu a meno predsedníčky. Tou sa podľa webu stala sudcova stará známa – Anna Žatková. Tá ako úradníčka sprevádzala Harabina naprieč rôznymi funkciami. Keď sudca oznámil, že sa postaví na čelo tejto strany, stala sa jej generálnou manažérkou. Podľa výpisu z Registra politických strán a politických hnutí je ňou aj dnes.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Podľa informácií Glob.sk Vlasť čaká nominačný snem, kde budú schvaľovať kandidačnú listinu. Urobiť tak musia do konca mesiaca, 1. decembra je totiž posledný termín na odovzdanie kandidátok.

Kto je tajomná Harabinova úradníčka?

Anna Žatková sa po Harabinovom boku objavuje už viac ako desaťročie. Ako predseda Najvyššieho súdu jej odklepol 33-tisíc eur ako odškodné za to, že ju jeho predchodca Milan Karabín prepustil pre podozrenia z neoprávneného nakladania s majetkom súdu. Neskôr bola jeho podriadenou v rôznych iných úradoch. Sprevádzala ho ako ministra spravodlivosti za HZDS v prvej vláde Roberta Fica, kedy pôsobila ako riaditeľka odboru ekonomiky. Po jeho boku sa však objavila aj v Súdnej rade a to v čase, keď bol Harabin jej predsedom. Žatková tam dostala miesto vedúcej Kancelárie Súdnej rady.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Štefan Harabin sa do politiky pokúšal dostať už na jar. V prezidentských voľbách skončil tretí a hoci v tom čase kandidatúru v iných voľbách vylučoval, neskôr začal pripúšťať, že sa postaví na čelo nejakej zo strán. 1. októbra si počas obednej prestávky na Najvyššom súde “odskočil” na tlačovú besedu, kde oznámil svoj veľký návrat.

Napriek tomu, že Harabin už aktívne kampaňuje, stále vykonáva funkciu sudcu. Poslanci ešte začiatkom leta však prišli narýchlo s novelou zákona. Nová úprava má sudcom obmedziť ich politické ambície. O zákone sa takmer ihneď začalo hovoriť ako o “lex Harabin.” Do platnosti vstúpil v polovici októbra, volebného lídra Vlasti však zatiaľ nedobehol a sudca naďalej pojednáva.

Zdroj: www. stranavlast.sk