Politika Zahraničné

Labourista Lindsay Hoyle sa stal predsedom britskej Dolnej snemovne

Labourista Lindsay Hoyle sa stal predsedom britskej Dolnej snemovne. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Poslanec Labouristickej strany Lindsay Hoyle bol v pondelok zvolený za nového predsedu Dolnej snemovne britského parlamentu, informovala stanica Sky News. Hoyle nahradí Johna Bercowa, ktorý tento post zastával od roku 2009.

 

Do boja o post predsedu Dolnej snemovne sa pôvodne zapojilo sedem kandidátov a o víťazovi sa rozhodlo až vo štvrtom kole hlasovania. Hoyle v ňom zvíťazil nad labouristom Chrisom Bryantom pomerom hlasov 325 : 213.

Pri voľbe predsedu sa víťazom stáva kandidát, ktorý získa podporu minimálne 50 percent hlasujúcich poslancov. V prípade, že 50 percent nezíska žiadny z kandidátov, nasleduje ďalšie kolo.

V každom kole je podľa platných pravidiel vyradený kandidát s najnižším počtom hlasov i kandidáti, ktorí nezískajú päť percentný podiel hlasov potrebný na postup do ďalšieho kola.

Lindsay Hoyle získal najviac hlasov v každom z prvých troch kôl, no nestačilo to na 50-percentnú väčšinu. O víťazovi preto rozhodlo až štvrté kolo.

Hoyle sa narodil v roku 1957 v meste Adlington v grófstve Lancashire v severozápadnej časti Anglicka. Za poslanca parlamentu bol po prvý raz zvolený v roku 1997 ako člen Labouristickej strany. Od roku 2010 zastával funkciu podpredsedu Dolnej snemovne.

Bercow z postu predsedu odstúpil 31. októbra. Do povedomia širokej verejnosti sa dostal najmä vďaka svojmu osobitému štýlu riadenia parlamentu počas ostrých diskusií britských poslancov o brexite.

Britský parlament minulý týždeň schválil návrh premiéra Borisa Johnsona, na základe ktorého sa 12. decembra uskutočnia predčasné voľby. Parlament bude rozpustený 5. novembra, uvádza agentúra AP.