Spoločnosť Domáce Kultúra Top

FOTO Herecké nebo si povolalo ďalšiu legendu. Na temperamentnú Evu Krížikovú len tak nezabudneme

Zdroj: SND / Martin Črep

BRATISLAVA – Smrť si nevyberá. Do hereckého neba odišla ďalšia herecká hviezda – Eva Krížiková (†85). Svoj život obetovala umeniu, stvárnila niekoľko stoviek postáv. Vynikala nielen v divadle, ale aj vo filme. Na paškál si zobrala nielen komediálne postavy, ale nebála sa pustiť ani do tých tragických. Jej meno bolo často spájané s temperamentom a humorom.

 

Smrť uznávanej herečky pre Glob.sk potvrdilo Slovenské národné divadlo (SND). Eva Krížiková mala poslednýkrát vydýchnuť v spánku v doobedňajších hodinách v nemocnici v Malackách. Rodina sa s poprednou umelkyňou rozlúči v úzkom kruhu. ,,Slovenské národné divadlo si jednu z ich najvýznamnejších umelkýň pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Jej manželom bol herec a spevák František Zvarík (†87). Už pred rokmi sa herečka stiahla do ústrania, no po smrti manžela mal ísť jej zdravotný a psychický stav dole vodou. Z Bratislavy odišla do seniorcentra na Záhorie. Pred necelým rokom sa jej pohoršilo.

 

Krížiková s manželom Františkom Zvaríkom. Zdroj: TASR / Henrieta Reiprichová

Oplývala človečinou

Eva Krížiková, divadelná, televízna a rozhlasová herečka, sa narodila 15. júla 1934 v Bratislave. Od detstva často verejne vystupovala, bavil ju spev. ,,Mnohí jej dokonca predpovedali kariéru opernej divy s hlasovým rozsahom od koloratúry po alt. Zvíťazilo však herectvo,” informuje SND. Vyštudovala herectvo na konzervatóriu v triede profesora Budského. Po absolvovaní školy pôsobila jednu sezónu v Armádnom divadle v Martine.

V roku 1954 sa stala členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND), kde neskôr pôsobila ako hostka. Svoj nevyčerpateľný temperament vložila do množstva úloh. Stvárnila desiatky jazyčníc, írečitých dedinských žien, ale aj postavy plné láskavosti, múdrosti, pokory i vzdoru. Vynikala ako interpretka komediálnych i tragických postáv, v mnohých divadelných a filmových úlohách uplatnila nielen svoj temperament, ale aj zmysel pre humor. ,,Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov viac ako 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou,” dodala z SND Pažítková.

Stvárnila napríklad Kráľovnú Eleanoru z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršiu dcéru Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi, Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora, Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie. ,,K jej profilovým postavám z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov patria zvlášť Akulina v Meštiakoch, postava dôchodkyne zo Starej dobrej kapely, Binerl v Bockererovi, Marfa v Samozvancovi, Serafina v Samovrahovi. Známa bola aj jej úloha z inscenácie Williamsovej hry Mačka na horúcej plechovej streche alebo titulná postava v tragikomédii Ale, ale, pani plukovníkova! či jedna z posledných, postava gazdinej Agafie v dramatizácii Tolstého Anny Kareninovej,“ pripomína SND.

 

Ale, ale, pani plukovníková (2000). Herci Juraj Slezáček a Eva Krížiková. Zdroj: SND / Jana Nemčoková

Komediálny talent

Nevyhýbala sa ani malým divadelným scénam. V Štúdiu L+S hrala po boku českého herca Bronislava Poloczeka v hre Ondreja Šulaja O pejskovi a mačičke. V roku 2001 získala Cenu Jozefa Kronera za postavu Nancy, ktorú stvárnila v hre Edwarda Albeeho Pobrežie v bratislavskom Divadle a.ha.

Okrem divadla účinkovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch. Debutovala vo filme Paľa Bielika V piatok trinásteho, hrala vo filmoch Kapitán Dabač, Statočný zlodej, Červené víno, Rača, láska moja, Smrť prichádza v daždi, Záplata na záplate, Suzanne. Komediálny talent uplatnila aj v jednej z najlepších slovenských komédií Štvorylka, či v komédii Pozor, ide Jozefína!. Bola hlavnou postavou v rodinnom rozhlasovom seriáli Králikovci. ,,Okrem divadelnej scény vytvorila desiatky zaujímavých postáv vo filme a v televízii, kde je archivovaných vyše 500 pôvodných titulov. Jej neopakovateľný hlas budeme stále obdivovať aj z rozhlasových nahrávok a dabingu,“ zdôraznila z SND Pažítková.

 

Inscenácia Popol a vášeň. Zdroj: SND

Významné ocenenia

Za svoje herecké umenie získala Krížiková ocenenia Krištáľové krídlo, Kvet Tálie či Cenu Andreja Bagara. V roku 2004 ju uviedli do Siene slávy ankety OTO. Nechýba ani štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia.

 

Galéria
Ocenenie Kvet Tálie herečke Eve Krížikovej. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Krížžiková počas odhalenia pamätnej dlažždice pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Vejár (1961). Herci Eva Krížiková (Susanna), Eva Poláková (Candida). Zdroj: SND
Stará dobrá kapela (1984). Herci Ladislav Chudík(Beďar), Gustáv Valach(Šáňa),Július Pántik(Pinďas),Eva Krížiková(Hermína),Karol Machata (Ado). Zdroj: SND
Chaos (1991). Herci Eva Krížiková (Jelizaveta), Marián Labuda (Ivan). Zdroj: SND / Katarína Marenčinová
Anna Kareninová (2009). Herci Eva Krížiková, Ľuboš Kostelný. Zdroj: SND / Ctibor Bachratý
Cyrano z Bergeracu (2005). Herci Eva Krížiková, Diana Mórová, Ján Kroner. Zdroj: SND / Jana Nemčoková
Inkognito (2000). Herci Leopold Haverl (Potomský), Eva Krížiková (Sokolová). Zdroj: SND / Jana Nemčoková
Tanec nad plačom (1957). Herci Eva Krížiková (Adela), František Dibarbora (Peter). Zdroj: SND / Gejza Podhorský
Meštiaci (1982). Herci Ladislav Chudík, Eva Krížiková. Zdroj: SND
navigate_before
navigate_next