Politika Zahraničné Top

Hillary Clintonová sa nevzdáva, v roku 2020 chce nastúpiť proti Trumpovi

Hillary Clintonová počas jednej z predvolebných debát s Donaldom Trumpom. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Hillary Clintonová by sa rada stala prezidentkou USA. A to aj napriek tomu, že už dvakrát v súboji o najvyšší post v štáte prehrala. Pred desiatimi rokmi ju v demokratických primárkach porazil Barack Obama a pred dvoma rokmi Donald Trump.

 

Hillary Clintonová chce v roku 2020 znova zabojovať o kreslo prezidenta USA. Tvrdia to dvaja autori vo svojom komentári v denníku Wall Street Journal. Demokrati ju opäť nominujú, napísali Mark Penn a Andrew Stein.

Andrew Stein je bývalá vedúca osobnosť demokratov na newyorskej radnici. Mark Penn je expert na verejnú mienku, ktorý bol medzi rokmi 1995 a 2008 poradcom najprv prezidenta Billa Clintona a neskôr Hillary Clintonovej ako ministerky zahraničia.

Clintonová podľa nich nepripustí, aby “potupná prehra s amatérom” (myslia tým amerického prezidenta Donalda Trumpa) ukončila jej kariéru. Ona sa objaví znova, aby bojovala až do horkého konca, tvrdia autori.

Aj takto sa snažila Hillary Clintonová upútať pozornosť pred senátnymi voľbami. (TASR/AP)

Chuť ju neprešla

Podľa nich ju dve ohromujúce prehry v rokoch 2008 a 2016 neobrali o zálusk na Biely dom. Jej misia stať sa prvou prezidentkou USA, sa zatiaľ nenaplnila. Podľa prieskumov ju podporuje až 75 percent demokratov.

Je pravdepodobné, že svoju kandidatúru neoznámi hneď na začiatku nominačného procesu. Ale keď už bude v plnom prúde a ostatní kandidáti budú už unavení, “Clintonová vojde prednými dverami, zhromaždí za sebou armádu pracujúcich žien, získa si sociálne siete a zhrabne sponzorské peniaze”, prorokujú Penn so Steinom.

Tentoraz bude vystupovať “hrdo a nezávislo”. Vedľa seba bude mať Billa Clintona a Baracka Obamu a využije pre seba aj hnutie #Metoo, tvrdia.

Sú hypotézy autorov článku správne? Clintonová v októbri sama naznačila, že pripúšťa svoju ďalšiu kandidatúru. “Rada by som sa stala prezidentkou,” povedala pre magazín o technike Recode.

Politická kariéra Hillary Clintonovej

  • v roku 2000 kandidovala na post senátorky za New York. Bola prvou manželkou prezidenta, ktorá sa ešte počas jeho funkčného obdobia uchádzala o politickú funkciu. Senátorské kreslo sa jej aj podarilo získať.
  • v roku 2007 oznámila svoju kandidatúru na prezidenta USA, v roku 2008 ju však v primárkach demokratickej strany porazil Barack Obama.
  • v roku 2009 ju menovali do funkcie ministerky zahraničia.
  • v roku 2016 prehrala súboj o prezidentský kreslo s Donaldom Trumpom.
Galéria
J
Jedna z predvolebných debát Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa. (TASR/AP)
Hillary Clintonová ako ministerka zahraničia. (TASR/AP)
Jedna z predvolebných debát Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa. (TASR/AP)
Hillary Clintonová v roku 2002. V tom čase zastávala post senátorky. (TASR/AP)
Bill Clinton svoju manželku v kariére vždy podporoval. (TASR/AP)
Clintonovej dcéra Chelsea oslavuje zvolenie svojej matky za senátorku. (TASR/AP)
Aj takto sa snažila Hillary Clintonová upútať pozornosť pred senátnymi voľbami. (TASR/AP)
navigate_before
navigate_next