Politika Zahraničné

Izraelský parlament podporil vládu národnej jednoty

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP

JERUZALEM – Izraelský parlament (Kneset) podporil vo štvrtok koaličnú zmluvu medzi súčasným premiérom Benjaminom Netanjahuom a jeho politickým oponentom Bennym Gancom a schválil balík zákonov, ktorý umožňuje vznik tzv. vlády národnej jednoty po viac ako rok trvajúcom politickom pate, píše agentúra AFP.

 

Kneset novú vládu podporil v pomere 71 hlasov k 37. Hlasovaniu v parlamente predchádzalo rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré dovolilo Netanjahuovi zostaviť vládu aj napriek jeho pokračujúcemu súdnemu stíhaniu.

Schválené zákony umožňujú rotáciu na poste premiéra a takisto rušia dosiaľ platné obmedzenia počtu ministrov vo vláde. Podľa koaličnej zmluvy má v novembri 2021 Netanjahua na premiérskej stoličke vystriedať Ganc.

Denník The Jerusalem Post dodáva, že Hnutie za kvalitu vlády v Izraeli ihneď po hlasovaní podalo podnet na Najvyšší súd, v ktorom uvádza, že tento bod zmluvy je protiústavný, hoci sudcovia v stredu tento podnet odmietli. Hnutie teraz uvádza, že situácia sa hlasovaním v Knesete zmenila.

Netanjahu a Ganc chcú novú vládu už budúci týždeň.

Agentúra DPA uvádza, že obaja by mali byť vymenovaní naraz. Izraelské médiá hovoria o budúcej strede. Benny Ganc bude spočiatku zastávať funkciu vicepremiéra. O rok a pol si s Netanjahuom úlohy vymenia.