Spoločnosť Zahraničné

Japonsko zaznamenalo rekordný nárast prípadov nákazy koronavírusom

Zdroj: TASR / AP

TOKIO – Pre prudký nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom poskytujú nemocnice v Tokiu pacientom bežnú starostlivosť len s ťažkosťami, upozornili vo štvrtok tamojšie úrady. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Japonská metropola za uplynulý deň zaznamenala 822 nových prípadov nákazy, čím už druhý deň po sebe prekročila doterajšie maximum.

“Prítomnosť krízy si musíme uvedomovať viac ako nikdy… vírus nemá kalendár. Môže zasiahnuť kedykoľvek,” uviedla tokijská guvernérka Juriko Koikeová.

Japonsko dosiaľ nenariadilo prísne lockdownové opatrenia a celkovo zaznamenalo menej prípadov nákazy ako veľa iných krajín. Dosiaľ hlásilo približne 187.000 prípadov infekcie a s nimi spojených 2700 úmrtí.

Japonský premiér Jošihide Suga vyzval obyvateľov, aby si premysleli cestovanie počas vianočných sviatkov, a zrušil kontroverznú kampaň, ktorá propagovala vnútroštátny cestovný ruch.

Koikeová varovala, že ak sa bude situácia naďalej vyvíjať týmto smerom, v meste by čoskoro mohli zaznamenať 1000 prípadov koronavírusu za deň.

Tokio plánuje budúci rok hostiť olympijské hry, ktoré boli preložené pre pandémiu koronavírusu. Otvorenie olympijských hier sa má uskutočniť 23. júla 2021 a Koikeová podľa AFP minulý týždeň uviedla, že nevidí “dôvod”, pre ktorý by sa táto hromadná medzinárodná udalosť nemala odohrať.