Politika Domáce Parlamentné voľby Top

K Druckerovi smerujú známe tváre. Za dobrú voľbu ho považuje poslankyňa Mostu aj známy starosta

Tomáš Drucker láme do svojej strany aj skúsených politikov. FOTO TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA – Kto s kým a za koho. Čím bližšie parlamentné voľby sú, tým obľúbenejším sa stáva národný šport s názvom politické preskupovanie. Členovia jednotlivých strán odchádzajú, aby zasa prišli do iných strán. Tým nespokojným sa dnes viac ako inokedy otvárajú nové možnosti. Na trhu je aktuálne množstvo vznikajúcich subjektov, medzi ktoré sa nedávno zaradila aj politická strana Tomáša Druckera. Podľa informácií Glob.sk exminister zdravotníctva finišuje v debatách s potencionálnymi členmi svojej budúcej strany Dobrá voľba. Sú medzi nimi mnohé známe tváre.

 

Tomás Drucker  sa na svoju stranu snaží získať nielen osobnosti zo spoločenského života ale aj z toho politického. Podľa našich informácií sa bývalému nominantovi Smeru-SD darí lámať aj skúsených politikov. Na jeho ponuku mu údajne prikývli už viacerí z nich. Na spolupráci sa mal dohodnúť okrem iných aj so súčasnou poslankyňou Katarínou Cséfalvayovou. Tá dnes sedí v poslaneckých laviciach za klub Mostu-Híd. S politikou súčasnej koalície však má Cséfalvayová problém už dlhšiu dobu. Do sporu sa dostala kvôli rozdielnym názorom najmä na zahraničnú politiku napríklad s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Poslankyňa totiž predsedá zahraničnému výboru Národnej rady. Vyjadriť svoj kritický názor nemá problém ani na aktuálne dianie na politickej scéne, či na adresu svojich koaličných partnerov.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár sa však svojej poslankyne vždy zastal. Vo svojom klube ju prijal po tom, ako sa ona a jej ďalší kolegovia rozhodli opustiť stranu Sieť Radoslava Procházku. Práve na “jeho” kandidátke sa Cséfalvayová dostala v roku 2016 do parlamentu. Po odchode zo Siete až do mája 2018 bola iba členkou poslaneckého klubu Most-Híd. Do strany sa rozhodla vstúpiť po zmene premiéra na čele vlády a v období, kedy sa lámala stabilita koalície. Zdá sa, že dnes toto svoje rozhodnutie zmenila a hľadá svoje ďalšie politické uplatnenie.

Katarína Cséfalvayová chce svoje rozhodnutie oznámiť najprv Bélovi Bugárovi. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Podľa našich informácií sa Cséfalvayová hodnotovo aj ľudsky zhodla na spôsobe robenia politiky so svojim bývalým kolegom z koalície s Tomášom Druckerom. Ten oficiálne mená svojich budúcich spolustraníkov zatiaľ komentovať nechce. Je však vraj viac menej isté, že do radov strany Dobrá voľba pribudne táto mladá politička. Cséfalvayová chce údajne o svojom rozhodnutí informovať najprv svojho súčasného straníckeho šéfa Bélu Bugára, až tak bude o tom informovať verejnosť. “Stále platí, že o svojej politickej budúcnosti som sa ešte nerozhodla,” reagovala poslankyňa pre Glob.sk. Cséfalvayová by tak bola už druhou známou ženskou tvárou tejto strany. K Druckerovi sa chystá pridať aj rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

Lucia Kurilovská sa posledne zviditeľnila svojou kandidatúrou na ústavnú sudkyňu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Tieto dve mená však nie sú poslednými známymi tvárami, ktoré spájajú svoju budúcnosť s bývalým ministrom zdravotníctva. Podľa informácií Glob.sk vedie Drucker debaty o vstupe do svojej strany aj s regionálnymi politikmi. Na ponuku mu mal podľa našich zistení prikývnuť starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý. Tomu sa podarilo v posledných komunálnych voľbách minulého roku obhájiť svoju stoličku starostu už po tretí krát. Politickými ambíciami sa Kusý posledné roky netajil. Vo voľbách do VÚC v roku 2017 sa pokúsil zabojovať aj o post župana. V bratislavskom kraji skončil druhý. Ani jeho meno nechcel Drucker zatiaľ oficiálne komentovať. Glob.sk prinesie aj názor samotného Kusého.

Galéria
Rudolf Kusý sa svojimi politickými ambíciami dlhodobo netají. Foto: SITA/Martin Medňanský
Tomáš Drucker v čase, keď bol členom vlády. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Robert Fico a Tomᚹ Drucker. Zdroj: archív
Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu na ústavoprávnom výbore NR SR 24. januára 2019. Na snímke Lucia Kurilovská. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Katarína Cséfalvayová je dlhodobou kritičkou vlastných radov. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next

O politickom projekte Dobrá voľba sa Glob.sk otvorene porozprával s jeho zakladateľom Tomášom Druckerom. Jeho názory prinesieme v rozhovore s ním už zajtra.