Župné voľby Top

Kandidáti na banskobystrického župana chcú spojiť sily proti Kotlebovi

BRATISLAVA – Sedem kadidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa dohodlo na spoločnom postupe pred jesennými voľbami do Vyšších územných celkov s cieľom nahradiť súčasné vedenie banskobystrickej župy reprezentované lídrom Ľudovej strany Naše Slovensko Marianom Kotlebom.

„Motiváciou každého z nás je nespokojnosť s aktuálnym rozvojom nášho kraja, neznášanlivá a diskomunikatívna politika, neodbornosť, izolácia na národnej a medzinárodnej pôde a praktický zásah do demokratických princípov, ktoré reprezentuje a charakterizuje súčasné vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja,“ deklarujú v Memorande o spoločnom postupe.

Prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak, banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper, poslanec NR SR za SaS Martin Klus, podnikateľ Ján Lunter, šéf Múzea SNP Stanislav Mičev, líder Strany moderného Slovenska Milan Urbáni a exprimátor Banskej Bystrice Ivan Saktor chcú podpísať dokument v sobotu 20. mája v predvečer Svetového dňa kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj.

V memorande kandidáti na župana vyjadrujú ochotu postupovať spoločne v závere kampane, až do konca augusta budú viesť kampaň každý individuálne. V prípade, že v septembrových prieskumoch získa jeden kandidát na župana viditeľný náskok, na základe memoranda mu budú ostatní kandidáti verejne deklarovať podporu a budú spoločne postupovať v rámci svojich kampaní až do volieb.

Dokument, ktorý predkladá Mičev, bude v najbližších dňoch predmetom rozhovorov kandidátov, ktorí doteraz ohlásili svoju kandidatúru. Memorandum je otvoreným dokumentom, do ktorého môžu kandidáti vstupovať.

„Týmto Memorandom sa zaväzujeme, že budeme viesť kampaň čestne, nebudeme používať postupy politického marketingu, ktoré budú poškodzovať ostatných kandidátov, prípadne akýmkoľvek spôsobom spolupracovať so stranou Kotleba – ĽSNS a súčasným vedením,“ píše sa v spoločnom memorande.

Foto: SITA