Politika Spoločnosť Kauzy Domáce

Vyšetrovanie vraždy Kuciaka sa opäť posúva. Vrahovia zrejme kúpili maďarskú zbraň

Zdroj: TASR

BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA – Zbraň, ktorou boli zavraždení slovenský novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, získali páchatelia pravdepodobne od maďarského občana. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál hvg.hu.

Vyšetrovatelia vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka sa na základe vyšetrovania európskej polície zamerali na dvoch maďarských občanov. Od jedného z nich mohli podľa zistení Europolu páchatelia získať vražednú zbraň. Na základe toho Europol do vyšetrovania zapojil maďarskú políciu, ktorá vykonala prehliadky viacerých bytov v Budapešti, v Kecskeméte a Zebegíne.

Vražda Jána Kuciaka vyvolala rozruch v celej Európe a na Slovensku viedla k politickej kríze. Podľa svedectva jedného zo zadržaných podozrivých mohla vražedná zbraň pochádzať od muža z mesta Zebegíň neďaleko Budapešti, ktorého označujú iniciálami K. L. Jeho spojitosť so zbraňou podľa dokumentov Europolu naznačuje aj záznam telefonickej komunikácie. Zbraň kalibru 9 mm, ktorou novinára a jeho priateľku zastrelili, sa zatiaľ nepodarilo nájsť, píše ďalej hvg.hu.

V súvislosti s vraždou sú zatiaľ obvinené štyri osoby: Alena Zs., ktorá mala za objednávku vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť, a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Všetci štyria sú vo väzbe.

Podľa ich výpovedí K. L. osobne odovzdal vražednú zbraň Tomášovi Sz. Slovenskí vyšetrovatelia zistili, že K. L. a Tomáš Sz. spolu telefonovali ohľadom predaja zbrane, za ktorú mal K. L. dostať 3000 eur, informoval maďarský spravodajský portál.

S obstaraním vražednej zbrane je podľa slovenských vyšetrovateľov spojený aj ďalší maďarský občan žijúci v Kecskeméte, vystupujúci pod iniciálami K. I. R. Podľa záznamov z jeho mobilného telefónu je podozrivý, že v čase vraždy alebo tesne pred ňou telefonoval s Tomášom Sz., vyplýva zo správy.

Polícia oboch mužov zadržaných v Maďarsku vypočúvala niekoľko hodín. Pre nedostatok dôkazov ich však prepustili. Počas domových prehliadok našli mobilné telefóny, počítače s príslušenstvom a zariadenia na prenos dát. Ich dôkladnejším vyšetrením sa môže potvrdiť spojitosť mužov s vraždou.

Galéria
Alena Zsuzsová sa sťažovala na policajtov. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Polícia privádza jedného z obvinených do budovy šŠpecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Zdroj: TASR / Duššan Hein
Policajná eskorta privádza v putách obvineného z vraždy Jána Kuciaka do budovy Špecializovaného trestného súdu. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili priamo v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
navigate_before
navigate_next