Politika Zahraničné Top

KĽDR o Kim Čong-unovom zdraví mlčí. Čo by sa stalo, ak by bol neschopný vládnuť?

Kim Čong-un má mať vážne zdravotné problémy. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Správy o údajnej ťažkej chorobe severokórejského diktátora Kim Čong-una spôsobili vo svete rozruch. Severná Kórea však v tomto ohľade mlčí. Neexistujú žiadne informácie a Kimovom mieste pobytu, ani o jeho verejnom vystúpení. Aké dôležité je však Kimovo zdravie pre stabilitu krajiny? “Je to podceňovaný rizikový faktor,” píše sa v médiách. Keby KĽDR skĺzla do nestability kvôli chýbajúcemu vodcovi, na ktorého je nasmerovaný celý politický systém, kvôli výslednému mocenskému vákuu  by mohli hroziť výrazné medzinárodné dôsledky.

 

Zdravotný stav Kim Čong-una je podceňovaným rizikovým faktorom pre krajinu, píše americká spravodajská platforma NK-News a zároveň dodáva: “Severná Kórea má problém. Jadrové zbrane a rakety robia krajinu nezraniteľnou pred útokmi, ale riziko – ktoré si krajina sama vytvorila – spočíva vo vnútri. Kim Čong-un je chorobne obézny a viditeľne nezdravý. Čo keď padne mŕtvy, alebo nebude schopný konať?” Čo sa potom stane so Severnou Kóreou?”

Riziko vážnej nestability

“Otázkou je, kto by vládol?´ Je to presne to, čoho sa všetci bojíme,” povedal pre nemecký Bild expert na Áziu Hayes Ellis. Nie je totiž jasná postupnosť moci v Pchjongjangu a ani jej rozdelenie. “Keď bude neschopný konať alebo zomrie a vzniknú konkurenčné nároky na moc – napríklad medzi jeho sestrou a vernými členmi rodiny proti silnej osobnosti armády – existuje riziko vážnej nestability, dokonca aj občianskej vojny,” povedal expert.

Správy o údajnom vážnom ochorení vyvolali v utorok senzáciu na medzinárodnej úrovni. Južná Kórea však odmietla správy americkej spravodajskej televízie CNN, podľa ktorej sa Kim Čong-un podrobil operácii a je vo “vážnom nebezpečenstve”. Neexistujú vraj žiadne známky vážnych problémov so zdravím Kima. CNN sa obrátila s otázkou na vládneho predstaviteľa, ktorý má k dispozícii relevantné údaje tajných služieb.

V prípade smrti Kim Čong-una by mohol hroziť boj o moc. Zdroj: TASR / AP

Severná Kórea nikdy nepriznala problémy

Napriek pochybnostiam o správach hovoriacich o Kimovom zdravotnom stave je situácia nejasná. Nedá sa očakávať, že by “Severná Kórea priznala operáciu srdca”, napísala expertka Jean H. Lee z amerického Wilsonovho centra na Twitteri. “Severná Kórea nikdy nepriznala mŕtvicu alebo kómu Kimovho otca Kim Čong-ila.” To oznámil až francúzsky lekár, ktorý liečil Kim Čong-ila (zomrel koncom roka 2011) v Pchjongjangu.

“Nikto nevie, čo sa deje v Severnej Kórei,” napísal na Twitteri Martyn Williams, ktorý pracuje pre renomovanú americkú stránku 38 North. Kimov otec Kim Čong-il už bol niekoľko dní mŕtvy, keď oficiálne oznámili jeho smrť. Správa vtedy všetkých prekvapila. “Kim Čong-un bol aj v minulosti považovaný za “nezvestného”, ale vždy sa znova objavil.” Napriek tomu je jeho súčasná neprítomnosť pozoruhodná.

Iný uznávaný odborník na Kóreu, ktorý chcel zostať v anonymite, takisto spochybnil správu CNN. Presiaknutie takejto prísne tajnej informácie je podľa neho nepravdepodobné.

Mohlo by vás zaujímať