Politika Domáce

Koaličné strany nemajú dôvod meniť počet volebných obvodov, tvrdí Kerekeš

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Súčasná koalícia nebude podľa volebného experta Daniela Kerekeša meniť počet volebných obvodov pre parlamentné voľby. Nevidí dôvod, pre ktorý by tak chceli urobiť. Súčasný systém jedného obvodu im totiž podľa Kerekeša vyhovuje, strany sú totiž centralizované a naviazané na osobnosť lídrov. Slovensko by skôr podľa neho potrebovalo stabilizáciu straníckeho systému, teda znížiť počet strán a zvýšiť ich životnosť.

Kerekeš si myslí, že zavedenie volebných obvodov ostane len v deklarovanej rovine. “Politické strany na Slovensku prešli výraznou centralizáciou a niektoré sa už ako centralizované zakladali. Nehovoriac o naviazaní značiek politických strán na osobnosť ich lídrov. Zavedenie volebných obvodov by stranám skomplikovalo ich činnosť, a preto si myslím, že ani súčasné vládne strany sa do toho púšťať nebudú,” povedal s tým, že lepší volebný výsledok by z toho pravdepodobne nevyťažili. Zavedenie volebných obvodov sa podľa odborníka často zdôvodňuje potrebou zabezpečiť, aby sme mali menej poslancov z Bratislavy a viac z regiónov. “Tu si ale tiež musíme povedať, či je toto naozaj tak zásadný problém, aby sme kvôli nemu pristupovali k volebnej reforme,” skonštatoval s tým, že ak má prísť k reforme, musí mať oveľa väčšie ambície.

Slovensko by skôr podľa neho potrebovalo stabilizáciu a racionalizáciu straníckeho systému. “Aby sa politické strany nerozpadali, neštiepili, aby ich nebolo veľa a aby boli väčšie a mali dlhšiu životnosť,” dodal. Jeden volebný obvod vytvára podľa Kerekeša nerovnomerné zastúpenie regiónov. “Naopak, výhodou sú proporčnejšie volebné výsledky, rovnaká váha hlasu vo všetkých regiónoch, zrozumiteľnosť pre voličov, či jednoduchšia administrácia volieb,” priblížil. To, ako sú regióny zastúpené, vedia strany podľa Kerekeša ovplyvniť inak ako volebnou reformou. Napríklad tvorbou kandidátnych listín. Problém na Slovensku vidí aj v zastúpení južných oblastí. “To je ale skôr otázka zastúpenia menšín, než regiónov. Slovensko je malá krajina a rozvojom technológií sa vzdialenosti regiónov od centra skracujú. V súčasnosti a do budúcna by som sa asi viac sústredil na lepšiu reprezentáciu menšín a vyrovnanejšie ideové zastúpenie,” uzavrel volebný expert.