Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Kočner Glváčovi: Mumlavú treba poslať do p**i, Lipstein pôjde do basy

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Proces roka opäť pokračuje. Pojednávanie v kauze zmenky sa znovu koná v Bratislave – konkrétne v Justičnom paláci.  Obžalovaným Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi môže dnes zavariť jediný svedok – a to niekdajšia Ruskova spoločníčka Sylvia Klaus-Volzová. Celý deň vyhradili iba jej svedectvu a Glob.sk vám prinesie to najlepšie, čo v súdnej sieni zaznie.  

Dnešný online sa končí. Ďakujeme, že ste ho sledovali spolu s nami

17:23 – K dnešnému pojednávaniu sa vyjadrili všetky strany. Podľa Daniela Lipšica a Jána Šantu je z komunikácie cez aplikáciu Threema jasné, že zmenky boli antidatované.

16:55 – Pojednávanie pomaly končí, riešia výpovede ďalších svedkov. Kočnerova dcéra Karolína by mala vypovedať v pondelok 4. novembra dopoludnia, konkrétne o 9. hodine.

16:48 – Ku komunikácii sa vyjadrila aj právna zástupkyňa televízie Markíza. Podľa jej slov ide o monštruózny trestný čin, dokazovať to má aj spôsob komunikácie medzi zainteresovanými, ktorých nazvala organizovanou skupinou. Dodala, že komunikácia jasne dokazuje, že proces bol v rozpore s ústavnými právami a ovplyvňovaný v civilnom konaní. Rovnako má podľa jej slov poukazovať aj na to, že celý príbeh o zmenkách je vymyslený.  “Komunikácia s pánomRuskom jasne dokazuje to, že pán Rusko má zabezpečené bývanie od pána Kočnera,” konštatovala.

16:45 – Prkurátor Ján Šanta skončil s čítaním komunikácie z aplikácie Threema, vyjadruje sa k nej Kočner. Nazval ju fantasmagorickou a nezákonne získanou. “Z toho, čo nám dnes prokurátor prečítal, mi nevyplýva ani jedna skutočnosť, prečo tu dnes sme. Nedozvedel som sa nič o falšovaní, alebo antidatovaní zmeniek,” konštatoval Kočner.

16:40 – Dvojica riešila aj to, že Jankovská zháňa nejakého advokáta, pričom ona by vystupovala ako poškodená. Rozmýšľa nad Filipom, alebo Parom, Kočner pri oboch vidí problém. Peter Filip zastupuje Ladislava Bašternáka, a podľa jeho slov je k***t, naopak, Para zastupuje Kočnera. Napokon konštatuje, že by Paru motivoval peniazmi, avšak dodal, že on na to asi nie je.

16:35 – Prokurátor opísal komunikáciu o tom, ako mala dvojica riešiť, že sa Rusko podpisoval dvomi podpismi.“Toto je podpis Ruska v čase, keď bol v NR SR, čím argumentuje protistrana. A takto sa podpísal pred 15 dňami na daňové priznanie. Ten je podobný, ako na zmenkách,” píšu.

16:28 – Kočner s Jankovskou si píšu o sudkyni Denise. Pýta sa, čo jej môže dať ako poďakovanie, následne zhodnotili, že jej má kúpiť odbornú literatúru.

16:25 – Po prestávke pojednávanie pokračuje v čítaní komunikácie medzi Kočnerom a Jankovskou.

16:10 – Senát nariadil 10-minútovú prestávku.

16:06 – Kočner si s Jankovskou píše o inštrukciách, ako by sa mal súdny spor uberať. Pri niektorých úsekoch sa Kočner uškŕňa, či smeje.

16:00 – Kočner zisťuje od Jankovskej, či vie urýchliť znalecký posudok zmenky. Nepáči sa mu, že by posudzovanie malo trvať viac ako tri mesiace. Riešili aj to, že ak by bol znalecký posudok kladný, tak ho protistrana neprijme.

Skončí na Kuciaka

15:53“Tá k***a koktavo-mumlavá by si zaslúžila verejnú popravu,” písala si dvojica. Riešili tak bývalú ministerku spravodlivosti Žitňanskú. Písali si aj to, že nech Zuza robí to, čo má, lebo skončí na Kuciaka.

15:46 – Dvojica si píše, že súd chce navrhnúť aj iných svedkov, nové dokazovania. Navrhujú, ktorých svedkov by mohli vypočuť tak, aby ich vo veci podržali. Riešia aj toho, koho by chcel súd a obžaloba vypočuť.

15:36“Ja som z nej spravila to, čo je. A je načase to vrátiť,” písala vraj Jankovská Kočnerovi. Následne sa so “Zuzou” stretnúť, a mala jej povedať, že ju nezaujíma, že “je dosratá”.

15:30 – Kočner mal Jankovskej písať, že na pojednávanie príde aj Slina (Pavol Rusko), a že ho môže vypočuť. Žiada však presné otázky, aby mohol Ruska inštruovať, čo má povedať.

15:22“Rusko podpis priznal,” mala si dvojica písať. Kočner naďalej zisťuje, či už nie je vytýčený termín na zmenku. Zisťuje, kedy Slimák(sudca, ktorý sa venoval zmenke), dal termín.

15:16“Na pomstu sú potrebné peniaze, a tie ti dám ja. Mesačne platím tím ľudí, ktorí ma stojí 10-tisíc eur,” mal písať Kočner Jankovskej.  Išlo o kauzu sledovania novinárov, ktorých mal pre Kočnera sledovať niekoľko ľudí. Dodal, že tím vie mať trojnásobne väčší a je ochotný do toho dať pol milióna.  “Verím, že Zuzu dokopeš k termínu,” napísal následne. Žiadal Jankovskú o čím skorší termín pojednávania, kvôli kupcovi.

Jediný novinár ako priateľ

15:06 – Kočner si s Jankovskou mali písať o zmenkách, o tom, že sú pravé, a že posudok na vek papiera hovorí, že sú zmenky minimálne 15 rokov staré. Jankovská sa sťažovala Kočnerovi, že “od tej p**e mumlavej ochorela”, a “má sa na p**u”. “Glváč tej p**i dobre na****l,” mal napísať Kočner Jankovskej. Okrem toho mal Kočner písať, že má kupca na zmenky, a že by stačilo aj prvostupňové rozhodnutie. Nabádal tak Jankovskú, aby Zuzana Maruniaková, ktorá vtedy prejednávala kauzu zmenky, čím skôr rozhodla o zmenke. Jankovskú mal povzbudzovať, že sa musí stať členkou Súdnej rady.

14:54 – Ďalšia komunikácia mala byť s osobou prezývanou Jakub. Ide o komunikáciu s množstvom vulgarizmov. Malo by ísť o Moniku Jankovskú, jej syn sa volá Jakub.

14:50 – Nasleduje komunikácia s Martinou Ruttkayovou. Pýtala sa ho, odkedy prevádzkuje hotel na Donovaloch. Písať mala článok o tom, že kto čo vlastní na Donovaloch. “Marian, som asi jediný novinár, ktorý vás považuje za priatelia. Aj ja mám šéfku, a musím počúvať príkazy,” mali si písať. Ten jej údajne vyčítal, že napísala článok o tom, že bol obvinený z trestného činu. “Neurobila som nič, pre čo by ste sa mali ku mne takto správať. Ale dobre. Ten článok bol maximálne korektný voči vám. Aj tak ma všetci majú za vašu štetku. Vychádzam vám vo všetkom v ústrety. Ale dobre, jeb*e nat to,” mala následne písať. Údajne sa jej mal s Kočnerom snívať aj sen, z ktorého sa musí červenať. Písať si mali aj o tom, že jej Ivana mala ponúknuť pozíciu šéfky politiky. Šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ, v ktorom Martina Ruttkayová v tom čase pracovala, je Ivana Mandáková,

14:43 – Po prestávke nasleduje údajná komunikácia medzi Kočnerom a Mariánom Sisakom. Písať si mali o tom, že o posudok požiada Rusko, a že používa dva typy podpisov. Zadať chceli aj požiadavku na skúmanie veku atramentu.

V Kočnerovej Threeme, ktorá sa číta na pojednávaní v zmenkovej kauze, sa vyskytuje aj Martin Glváč.. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Lipstein pôjde do basy

14:30 – Senát vyhlásil krátku prestávku.

14:27 – Nasleduje komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Martinom Glváčom z októbra 2017. Písať si mali o tom, ako mumlavú (tak preyývali Luciu Žitňanskú, bývalu ministerku spravodlivosti), alebo o tom, že Lipstein (Daniel Lipšic) “pôjde do basy”. V komunikácii je aj informácia, že Kočner údajne poprial Martinovi Glváčovi všetko dobré do nového roku, a ten mu odpísal, že “sú doma s kiahňami”.

14:25 – Kočner so Šábikom písali Ruskove vyjadrenie o tom, že sa mal podpisovať viacerými podpismi. To následne aj medializovali. Radil sa, či by tam Šábik ešte niečo pridal, alebo upravil.

14:09 – Kočner mal písať, že paušál pre Paru bude 3-tisíc eur mesačne, ak Rusko nepôjde sedieť, tak 300-tisíc “odmena”. Marek Para v súčasnosti zastupuje Ruska aj Kočnera v kauze zmenky, Ruska aj v prípade objednávky vraždy Sylvie Volzovej. Zrejme si Kočner píše s jeho právnikom Andrejom Šábikom.

14:02 – Šanta číta ďalšiu komunikáciu, Kočner si mal písať s protistranou označenou otáznikmi. Písali si o Kuciakovom článku , či o údajnej Ághovej zmenke.

13:53 – Dvojica si píše aj o tom, že Ruskova kauza bola účelovo prichystaná skupinou, ktorej súčasťou mal byť aj exsiskár Pavol Forisch. Na všetkých žiadal pavúka (policajné diagramy)

13:50 – Dvojica komunikuje aj o kauze Gorila, Kočner ohovára Lukáša Kyselicu, ktorý vyšetroval kauzu Gorila.

13:41 – Šanta pokračuje ďalšou komunikáciou, začína 27. septembra 2017. Hovorí o znaleckému posudku 4. zmenky, podľa ktorého je pravá. Kočner mal komunikovať s protistranou označenou písmenom N. Bavia sa aj o kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej, pričom podľa Kočnera ide o účelový krok proti Ruskovi.

13:20 – Pojednávanie po prestávke pokračuje čítaním komunikácie z aplikácie Threema. Písať si mal s Ruskovou partnerkou o Ruskovej hospitalizácii, prokurátor Ján Šanta vynechal jeho zdravotný stav. Išlo o obdobie v októbri 2016, kedy Ruska zatkli policajti pre kauzu objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Threema ako dôkaz

12:07 – Sudca prerušil hlavné pojednávanie do 13:20.

11:55 – Šanta číta ďalšiu komunikáciu, Kočner si mal písať s Ruskom o viacerých veciach, aj o príprave vraždy Volzovej, či o zmenkách. Riešili aj podpisy v zmenkovej kauze, Rusko mal nájsť svoje staré podpisy. V komunikácii je množstvo vulgarizmov.

11:38 – Na súde sa bude čítať Threema, napriek námietkam obhajoby.Každá strana môže čítať to, čo uzná za vhodné. Začal prokurátor Ján Šanta, má ísť o komunikáciu medzi Kočnerom a Štefanom Ághom. Písať si mali o “slinovinách”. Slinovinami mali myslieť falšovanie zmeniek.

Na pojednávaní sa rieši aj údajné objednanie vraždy niekdajšej Ruskovej spoločníčky Sylvie Volzovej. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:33 – Kočner namieta, že výpoveď Petra Tótha na súde v zmenkovej kauze je “diametrálne odlišná, ako tá, ktorú uviedol počas svojich troch výsluchov v kauze Kuciak”. Jedná sa o to, ako získal tzv. Threemafón. Ide o telefón, cez ktorý mal Kočner cez aplikáciu Threema komunikovať s viacerými vplyvnými ľuďmi.

11:30 – Obhajoba podala námietku voči predloženému dôkazu, dôvod je získanie telefónov. Tie vyšetrovateľom poskytol Peter Tóth. Rovnako namietajú, že nie je predložená identifikácia ľudí, ktorí s Kočnerom mali komunikovať. Rovnako požadujú, aby prokurátor zabezpečil vypočutie Petra Tótha v kauze Kuciak. Prokurátora Ján Šanta počas predchádzajúcich pojednávaní viackrát povedal, že Threema je veľmi dôležitá. Rovnako uviedol, že v dôkaze sú aj pasáže, ktoré doteraz neboli medializované.

11:05 – Pojednávanie pokračuje. Čítať sa budú listinné dôkazy. Súd povolil vykonať komunikáciu Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema ako dôkaz. Prokurátor Ján Šanta najprv číta zápisnicu o vydaní dvoch mobilných telefónov v automobile Kia Rio. Ten mal vydať utajený svedok, ktorým bol Peter Tóth. Prokurátor číta aj zápisnicu aj o obhliadke zaistenej veci (auto) vo veci vraždy Jána Kuciaka. V nej sa píše, že sa predmetné vozidlo nachádzalo v garáži, ktoré odomkli ráno. V lakťovej opierke sa mala nachádzať kožené púzdro, v zadnej časti auta tri obleky v obaloch, či kravata. Za sedadlom vozidla sa mala nachádzať čierna taška, v ktorej sa mali nachádzať podpisové hárky na vznik politickej strany Cieľ. Tú zakladal Marian Kočner.

Volzová na viaceré otázky nevedela odpovedať

10:50 – Senát rozhodol, že predvolá Kočnerovu dcéru Karolínu, Kočnerov obhajca Para chce zabezpečiť účasť, nechce poskytnúť jej adresu. Termín jej výpovede bude vytýčený na konci dnešného pojednávania. Následne súd vyhlásil 10-minutovú prestávku.

10:46“Nevidím jediný dôvod, aby pani Klaus-Volzová neprišla na Slovensko vypovedať. Veď tu bola pred mesiacom,” povedal Kočner následne. Nesúhlasí s tým, aby pred slovenským senátom nevypovedala. “Ak má obavu o svoj život, tak žiadam senát, aby vypovedala aspoň cez telemost, to ju nijakým spôsobom neobmedzuje,” konštatoval s tým, že na strane obhajoby existuje podozrenie, že by výpoveď nezvládla tak, ako si obhajoba praje. Právna zástupkyňa televízie Markíza si, naopak, myslí, že Kočner by spochybnil akúkoľvek formu výsluchu Volzovej, lebo by mu nezapadala do legendy.

10:44 – Kočner sa vyjadruje k prečítanej výpovedi Volzovej. Podľa jeho slov z jej slov vyplýva, že klame. “Svedkyňa povedala, že ma naposledy videla v roku 1998. Nie je to pravda, s pani Volzovou sme komunikovali až do roku 2000, až do kauzy Gamatex,” povedal Kočner. Rovnako podľa jeho slov nie je pravda ani to, že by Volzová svoj podiel predala Jánovi Kováčikovi. Kritizuje aj jej slová o tom, že Ernesta Valka “poznala”, čo podľa jeho názoru nekorešponduje s tým, že bol istý čas jej právnym zástupcom.

Prepis výsluchu Sylvie Klaus-Volzovej bol čítaný na pojednávaní, na viaceré otázky nevedela odpovedať. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

10:40 – Volzová nechce byť vypočúvaná na Slovensku, povedala to počas vypočúvania v Nemecku. Dôvod je obava o jej život.

10:36 – Volzová sa nevedela vyjadriť k tomu, či je Ruskov podpis na zmenkách pravý. Predpokladá, že nebolo možné, aby jeden z konateľov firmy podpisoval zmenky bez prítomnosti toho druhého.

10:33 – Výpoveď mala Klaus-Volzová 30. októbra 2018. V prvej otázke popisovala vzťah s Kočnerom a Ruskom. S Ruskom sa pozná od roku 1993. S Kočnerom od 1997, zoznámiť ich mal Siloš Pohanka. Vidieť sa s oboma mala naposledy koncom 90. rokov. Následne sa vyšetrovatelia pýtali na kauzu Gamatex, bližšie sa vyjadriť nevedela. Nevedela sa vyjadriť ani ku kúpnej cene Gamatexu. Vyjadriť sa nevedela ani k ďalších otázkam ku kauze Gamatex. Ku kauze zmenky sa vyjadrila, že v jej účtovníctve neboli evidované žiadne zmeny, prvýkrát o nich údajne počula až minulý rok z médií.

10:30 – Podľa sudcu sa Volzová vyjadrila jasne, že nepríde, a neexistuje žiadna možnosť, ako ju “donútiť” vypovedať na Slovensku. Následne dal čítať výpoveď Sylvie Klaus-Volzovej.

Prekrúcanie slov prokurátora

10:24 – Sudca sa vyjadruje k námietke, a slovám Mareka Paru na adresu Jána Šantu. “Ak niekto má podozrenie voči konaniu prokurátora, a že porušuje príslušné zákony, nech podá podnet špeciálnemu prokurátorovi, alebo generálnemu prokurátorovi, teda jeho nadriadeným,” navrhol.

10:18 – K prečítanej námietke sa vyjadruje aj Daniel Lipšic. Na slová Lipšica a Šantu reaguje obhajca obžalovaných Michal Mandzák. Marek Para predložil senátu a obhajobe prieskum, podľa ktorého majú médiá vplyv na rozhodnutie súdnych procesov.

10:15 – K námietke sa vyjadruje Ján Šanta. “Prv si prečítajte, čo som povedal,” odkázal Parovi. Podľa jeho slov sa o vine, či o nevine nevyjadril, ani sa nevyjadrí do záverečnej reči. Rovnako povedal, že sa sila dôkazov zvýšila zo 100 na 150 percent.  “Iba a neustále prekrúcate,” dodal.

10:10 – Podľa Paru sa prokurátor Ján Šanta neriadi v prípade Kočnera a Ruska prezumpciou neviny. Do médií sa vyjadruje, že je presvedčený o vine obžalovaných.

9:58 – Pojednávanie pokračuje, Para vysvetľuje, prečo podal námietku na nezákonné zloženie senátu. Vyjadruje sa aj k tomu, prečo neprijímajú výpoveď Volzovej v Nemecku ako dôkaz. “Nebol privolaný tlmočník, nemohli sme pokladať otázky. Nevidíme jediný legitímny dôvod,aby neprišla vypovedať na Slovensku,”  povedal. Senát ho vyzval, aby celé podanie prečítal.

9:43 – Senát vyhlásil prestávku

9:40 – Marek Para podal námietku voči nezákonnému zloženiu senátu. Daniel Lipšic podal návrh na vykonanie dôkazov z Kočnerovej komunikácie cez aplikáciu Threema. Podľa jeho slov si mal cez ňu písať s Norbertom Bödörom, Petrom Tóthom, či Kočnerovým právnikom Andrejom Šabíkom.

Nová komunikácia

9:37 – Kočner súdu predkladá súdu časť komunikácie medzi jeho dcérou Karolínou a Petrom Tóthom, ktorá má podľa slov dokazovať, že Tóth má byť klamár. Navrhuje, aby jeho dcéru predvolali na pojednávanie ako svedkyňu. Komunikácia má byť z aplikácie Signal.

9:20 – Kočner pokračuje Jánom Kováčikom. Vyčíta mu, že sa nechal ovplyvniť mediálnym tlakom v kauze.

9:15 – Marian Kočner sa vyjadruje k výpovediam svedkov. Začal Vašom Mikom.

9:12 – Prokurátor Ján Šanta navrhuje, aby sa čítala jej výpoveď z Nemecka, s návrhom sa stotožnil aj obhajca Daniel Lipšic. Právny zástupca Kočnera a Ruska  Marek Para s návrhom nesúhlasí.

9:10 – Začalo sa pojednávanie, do sály prišiel Marian Kočner. Pavol Rusko dnes neprítomný nebude, zastupujú ho právni zástupcovia. Na pojednávanie bola predvolaná ako svedkyňa Sylvia Volzová, avšak neprišla. Súdu doručila list, v ktorom sa ospravedlňuje za neúčasť.

Na dnešné pojednávanie sa dostavil Marian Kočner. Obaja obžalovaní sa ešte nestretli ani na jednom pojednávaní v zmenkovej kauze. Zdroj: Globs.k/Peter Korček

Peniaze hýbu svetom

V kauze zmeniek už bola Klaus-Volzová raz predvolaná na pojednávanie. Vtedy však neprišla, údajne v obave o svoj život. V súčasnosti žije v Nemecku, kde mala požiadať aj o policajnú ochranu. Na Slovensko sa vrátila už v septembri, aby vypovedala v inej kauze – údajnej objednávky vraždy jej osoby, v ktorej je okrem iných obžalovaný aj Rusko. Dnes by mala vypovedať v zmenkovej kauze. V prípade, ak by sa Volzová na pojednávanie nedostavila, budú sa čítať listinné dôkazy. Samotná Volzová by však mohla do kauzy vniesť nové svetlo a objasniť,  čo sa vlastne v roku 2000 stalo. Doteraz existenciu zmeniek potvrdili iba dvaja svedkovia – Štefan Ágh a Viera Rusková, niekdajšia manželka jedného z obžalovaných. Samotný Ágh je v kauze obvinený, jeho prípad sa však vyčlenil na samostatné konanie. Rusko a Volzová v Markíze nemali dobré vzťahy, to sa naplno odrazilo aj v kauze Gamatex. Volzová podľa Ruska v 90. rokoch robila účtovníctvo, Rusko ju počas pojednávaní viackrát obvinil z jeho zlého stavu. Práve to je jeho argument, prečo zmenky nefigurujú v účtovníctve televízie. Podľa neho bolo natoľko zanedbané, že to “nemalo zmysel”.

Zmenky televízie Markíza v hodnote viac ako 69 miliónov eur mali podpísať ešte v roku 2000 Kočner spolu s Ruskom. Podľa slov oboch majú byť zmenky ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich by mala samotná televízia. Rusko totiž zmenky podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. V jednom pojednávaní už Kočner vyhral majetko-právny spor, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokoca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze, a to práve v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej.  Aj keď podľa medializovaných informácií majú byť zmenky štyri, prokurátor Ján Šanta na jednom z letných pojednávaní predložil aj údajnú piatu zmenku. Vtedy zaskočil obžalovaného Ruska. Doteraz na žiadnom pojednávaní neboli prítomní obaja obžalovaní, vždy sa striedali. Keď bol prítomný Rusko, neprišiel Kočner, a naopak.