Domáce Kauzy Top

Kočnerov “kamoš” dnes môže potopiť mocných. Kto je Norbert Bödör, ktorý mal dať sledovať novinárov?

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Tréner známeho zápasníka, syn oligarchu, kamarát mafiánov. Norbert Bödör má veľké množstvo prívlastkov, najnovšie k nim pribudol aj jeden nie veľmi priaznivý. Syn nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödöra sa mal totiž podieľať na sledovaní novinárov. Okrem iných sledovali aj Jána Kuciaka, ktorý bol zavraždený. Práve on sa pritom vo svojich článkoch venoval aj Bödörovcom.

 

Norberta Bödöra nepoznáte ako verejného funkcionára, nie je známych ani veľa jeho fotografií. Tento muž však stojí v pozadí mocných ľudí, napríklad aj Mariana Kočnera. Ten ho mal nazývať familiárne “kamoš” a práve cez neho mal mať kontakty na najvyššie miesta. Navyše sa na sledovanie novinárov mali “poskladať” práve oni dvaja.

Norbert Bödör sa od detstva venoval zápasníctvu, dokonca bol v reprezentácii. Aj dnes sa pohybuje pri známych športovcoch. Je jedným z trénerov známeho MMA zápasníka Attilu Végha. Po poslednom a ostro sledovanom zápase mu dokonca Végh po svojom víťazstve ďakoval.

Miroslav Bödör je okrem iných firiem aj majiteľom SBS Bonul. Z malej nitrianskej SBS sa za vlád Roberta Fica stala veľká firma, ktorá sa môže hrdiť štátnymi zákazkami. Za jej služby platí milióny eur Slovenská pošta, Slovenský vodohospodársky podnik, Sociálna poisťovňa, ale aj Transpetrol, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť či Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Požehnanie mafiána?

Hoci majiteľom Bonulu je Bödör starší, podľa Plus 7 dní sa SBS darí najmä vďaka zápaseniu Norberta. Práve pri tomto športe sa mal spriateliť s ľuďmi, ktorí jeho otcovi odobrili biznis. V Nitre sa vraj šepkalo, že vzniku firmy mal dať požehnanie tamojší mafiánsky boss Ľuboš Ferus. Ten je momentálne obžalovaný z niekoľkých trestných činov a blízko k nemu mal vraj práve syn Miroslava Bödöra.

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Bödörovci tiež vlastnia známy hotel Zlatý kľúčik, kde sa s obľubou stretávali rôzni politici a to najmä z vládneho Smeru. “V roku 2013 sa stretli politici Smeru v nitrianskom hoteli Zlatý kľúčik, ktorý je spájaný s Norbertom Bödörom – synom oligarchu Miroslava Bödöra, ktorý má kontakty aj na špičky strany,” písal v jednom zo svojich článkov zavraždený novinár Ján Kuciak. V článku upozorňoval na podozrivé štátne príspevky, ktoré hotel získal. V tomto kontexte sa hodí spomenúť výpoveď Petra Tótha na hlavnom pojednávaní v kauze vraždy novinára, kde by mal dnes vypovedať aj Norbert Bödör. Podľa Tóthovej výpovede sa totiž Bödör finančne podieľal na sledovaní novinárov. Mal mu tiež spomínať, že má “na mieste, kde sa schádzajú politici, nainštalované rôzne nahrávacie zariadenia”. Podľa svedka zároveň nemal záujem len o sledovanie novinárov, chcel vraj sledovať aj politikov. A to aj zo strany Smer. Avšak len tých, ktorí sa nestotožnili s “hlavným prúdom” v strane.

Bödör akúkoľvek účasť na sledovaní novinárov popiera. Keď ho NAKA chcela ísť zadržať, aby ho mohli v tejto veci vypočuť, dozvedel sa to s predstihom a prihlásil sa sám.

Vysokopostavení príbuzní

Bödör je tiež v príbuzenskom vzťahu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ale aj s  bývalým riaditeľom protikorupčnej jednotky Robertom Krajmerom. Krajmer sa objavil na mieste činu po nájdení tiel Jána Kuciaka a jeho snúbenice, pričom polícia dostatočne nevedela vysvetliť, aký bol na to dôvodom.

Podľa Tótha aj Zoltána Andruskóa, ktorý už vypovedal ako svedok, mal Kočner informácie aj o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka. Mal ich mať práve od Bödöra. Ten mal tiež pre Tóthovo sledovacie komando “vybaviť” lustrácie novinárov, ktorých osobné údaje slúžili na sledovanie. V prípade Jána Kuciaka mali poslúžiť tieto údaje aj na vraždu a sú jedným z najdôležitejších dôkazov.

Peter Tóth. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podľa výpovede Petra Tótha si sledovanie novinárov uňho a u jeho spolupracovníkov objednal Kočner a Bödör. Údajne ho platili na polovicu. Bödör takéto niečo odmieta, dnes by mal na súde vysvetliť svoju verziu.

Len pred pár dňami Bödör starší podal trestné oznámenie. Tvrdí, že ho niekto v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka zastrašuje.

Bödör sa má spomínať aj v motákoch, ktoré Kočner posielal prostredníctvom svojho obhajcu spoza mreží. Takto inštruoval Petra Tótha, čo má robiť a za kým má ísť.  „Napísať cez signál ‚Kamošovi‘ (tel. č. je v mojom telefóne pod jeho priezviskom). Stretnúť sa s ním najneskôr dozajtra a zistiť, aká je situácia. Či nevie jeho Dušan pohnúť kostrou,” píše sa v jednom z motákov. “Jeho Dušan” by mal byť špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. To, že nitriansky podnikateľ robil Kočnerobi spojku na Úrade špeciálnej prokuratúry, má dokazovať aj komunikácia z Threemy. Podľa tej boli v kontakte pravidelne, Kováčik to však popiera. Tvrdí, že podnikateľa pozná len “zo športových a kultúrnych akcií” a že ho roky nevidel.

Nitriansky podnikateľ sa má už dnes postaviť pred súd. Pod prísahou bude musieť ako svedok pravdepodobne rozpovedať, aké vzťahy mal s Kočnerom, či vedel o objednávke vraždy a odkiaľ mal informácie z najvyšších miest.

 

Mohlo by vás zaujímať: