Domáce Politika Komentáre a názory Top

Komentár Alojza Hlinu: Komu prekáža Za slušné Slovensko?

Pýta sa vo svojom komentári   Š.Hríb. Zatiaľ je to dobré. Ešte sa nepýta Komu prekáža slušné Slovensko? A následne by pod takýmto titulom začal kriticky písať o niekom, kto si dovolil nesúhlasiť s tým, ako postupovali ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko. Ak by ste boli kritický voči niečomu z ich aktivít, rovnalo by sa to tomu, že ste proti slušnému Slovensku, ergo ste neslušný.

Dovolil som si byť kritický k niektorým  skutočnostiam. A to som nemal. Vyslúžil som si tým štípanec  v komentári  Š.Hríba. Komentár Š.Hríba s názvom Komu prekáža Za slušné Slovensko bol v online verzii už minulý týždeň a neplánoval som reagovať.  Ale keďže v pondelok sa zjavila printová – „hard“ verzia, predsa len si len drobný postreh neodpustím. Š.Hríb v komentári v printovej verzii uvádza, že som dlhoročný volič HZDS (v internetovej verzii napísal „tento volič HZDS“).

Na úvod poviem, že v tomto kontexte, ako je to použité, mi to príde argumentačne hrozne detinské. Niečo v zmysle argumentácie na detskom ihrisku. Keď už nič nepomáhalo, tak sa „argumentovalo“ všeličím – skomolením mena, vysmievaním sa z odstávajúcich uší.

Niekedy dávno som v jednom rozhovore povedal, že som v roku 1994 volil HZDS. Sám som to povedal, nepredchádzal tomu waterboarding. V tom roku HZDS okrem mňa volilo 1,25 milióna občanov SR. Pokojne nech ma pán Hríb za to zakope pod čiernu zem, urobí zo mňa menejcenného, čo ja už s tým narobím.

Btw. Neviem, aký má plán aj s tým viac ako miliónom ľudí, ktorí v tom čase tiež volili HZDS. Čo s nimi, pán Hríb?

Pán Hríb vo svojom komentári však píše, že som dlhoročný volič HZDS. Voľby sú tajné, ak o niekom chcete povedať, že je dlhoročný volič niekoho, musel by to o sebe povedať ten človek sám alebo by ste museli mať kameru za plentou pri volebnom akte toho človeka.

Pán Hríb klame a to sa nemá. Učia to aj na detských ihriskách. To, že som dlhoročný volič HZDS je klamstvo.

Klamať sa nemá a už vôbec nie, keď obhajujem Slušné Slovensko. Najväčší paradox je, že pán Hríb klame v komentári, v ktorom píše, že ja a Matovič klameme smerom k iniciatíve Za slušné Slovensko.

A pritom som si len dovolil povedať, že M.Vallo je architektom Penty. Pamätám si, ako po vypuknutí kauzy Gorila stáli desaťtisíce ľudí na Námestí SNP a žiadali odpovede na určité otázky. Ak sa po tomto období niekto rozhodne kresliť pre Pentu (tvoriť pre Pentu, nie položiť im obkladačky v kúpeľni) a rozhodne sa kandidovať do verejnej funkcie, tak je priam nevyhnutné, aby sa na to niekto spýtal.

Či to už máme naozaj takú krátku pamäť? Je to už neslušná otázka? Alebo je to hejt, ako som sa niekde dozvedel? Mne pán Hríb vyčíta, že som pred 24 rokmi ako 24 ročný volil HZDS a teraz je neslušné povedať, že jeho obľúbenec po vypuknutí kauzy Gorila v roku 2011 kreslil pre Pentu?

Tento morálny relativizmus ničí našu krajinu.

Myslím, že pán Hríb bojoval s Pentou tak, že si nechal od nich platiť nejaké predplatné časopisu. Áno, pripúšťam, že aj to môže byť cesta ako „umravniť“ Pentu a pokúsiť sa ich finančne vykrvácať cez predplatné. Len je to neefektívne a na dlho. Ak by to bolo predplatné v Číne a v Indii dokopy, tak by to možno nejaký finančný dopad na nich malo.

Pán Hríb robí veľa dobrej práce. Žiaľ, niekedy mu ujde a robí aj nadprácu. Aj v tomto prípade robí veľa nadpráce pri obhajovaní nešťastného postupu iniciatívy Za slušné Slovensko. Veľa nadpráce pri obhajovaní M.Valla. Neviem, či preto, že Vám údajne nakreslil Vašu kaviareň. Ak áno, neviem, koľko si vypýtal. Dúfam, že ste to nezobrali zadarmo. Ak je to tak, mám pre Vás dobrú radu: zadarmo je najdrahšie. Nikdy nič neberte zadarmo, potom ten pocit zaviazanosti brzdí tvorivosť a kritické myslenie. Zadarmo neberte, ale bite sa za dobrú cenu.

Pán Hríb, chcem Vás poprosiť, aby ste neklamali. Pokojne si píšte, že som volil v roku 1994 HZDS, píšte, čo chcete, ale píšte to, čo viete preukázať. Píšte pravdu.

Slušné Slovensko to potrebuje. Dajme si záväzok, začnime od seba.

Ja sa snažím. Pripúšťam, že nie vždy sa mi darí, ale snahu mi uprieť nemôžete. Prajem to aj Vám, úprimne.