Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Smeráci – chudobným zobrať a bohatým odovzdať

Peter Králik - Foto: Archív autora

BRATISLAVA – Včera premiér Peter Pellegrini navštívil spolu s ďalšími členmi vlády automobilku Volkswagen. Podľa agentúry SITA vláda bude v najbližšom období venovať automobilovému závodu Volkswagen Slovakia špeciálny prístup a podporu, najmä pre jeho dlhoročný prínos k tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska.

Okrem rôznej schválenej pomoci „automobilke bude rovnako umožnené navýšiť kvóty na dovoz pracovníkov tak, ako to od vlády požaduje,“ uviedol Pellegrini. Preložené do slovenčiny Volkswagen si bude môcť doviezť pracovníkov z EÚ (Bulharsko, Rumunsko) alebo z tretích krajín (Ukrajina, Srbsko).

Ovocie smeráckej riadenej migrácie

Ku koncu roku 2017 pracovalo na Slovensku takmer 50 000 cudzincov. Štatistiky boli zverejnené 22.januára 2018. Odvtedy môže byť počet pracujúcich cudzincov ďaleko vyšší. V januári 2018  na  tlačovej besede minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD) tvrdil, že „evidujeme 49 478 cudzincov, ktorí legálne pracujú na území SR, z toho je 27 726 občanov z EÚ a 21 752 občanov z tzv. tretích krajín, z nich 12 800 s kartou a na naše povolenie 8900,” spresnil vtedy minister Richter. Cudzinci sa podľa jeho slov na Slovensku najviac pohybujú v troch okresoch, a to v Bratislave, Trnave a Nitre.

Najviac cudzincov podľa Richtera pochádza zo Srbska, potom z Ukrajiny a Vietnamu. „Na Slovensku v súčasnosti pracuje 12 259 občanov Srbskej republiky, 4626 občanov Ukrajiny a 696 občanov Vietnamu,” priblížil v januári 2018. Bez ohľadu na pracovné povolenie vlani v SR medziročne podľa jeho slov pribudlo 6800 Srbov, 2300 Ukrajincov a 562 občanov Vietnamu.

Slovenská vláda spustila tzv. riadenú migráciu na Slovensku na prvý pohľad nevinným uznesením vlády Slovenskej republika č.568 z 21.októbra 2015 podporou Výzvy k ľudskosti (materiál k Informácii o podpore aktivít mimovládnych organizácií pri humanitárnej a integračnej podpore utečencom predložených iniciátormi petície “Výzva k ľudskosti”).

Nosným dokumentmi v riadenej migrácii troch Ficovych vlád a dnešnej Pellegriniho vláde sú tzv. Akčné plány Integračnej politiky Slovenskej republiky v podmienkach Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Tie má Slovenská republika od roku 2014 celkovo štyri. Ich plnenie zohľadňujú “Súhrnné správy o stave plnenia cieľov a opatrení Integračnej politiky Slovenskej republiky”.

Opatrenia v riadenej migrácii sa vykonávajú na úrovni jednak štátnej správy a jednak na úrovní samosprávy.

Napríklad v poslednom 15 stránkovom dokumente ešte Ficovej vlády nájdete aj takéto prijaté opatrenia (Materiál sa volá „Akčný plán migračnej politiky v podmienkach Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na roky 2016 – 2017″):

Opatrenie č. 2.2.8.2.
Podporovať prístup jednotlivcov a rodín cudzincov k dávkam štátnej sociálnej podpory a k pomoci v hmotnej núdzi s osobitným zreteľom na zraniteľné kategórie cudzincov.

Opatrenie č. 2.2.8.3.
Prijímať opatrenia na zlepšenie života cudzincov na Slovensku s cieľom zmierňovania a odstraňovania chudoby a predchádzania sociálnemu vylúčeniu, naďalej zaraďovať cudzincov medzi skupiny potenciálne ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením. Cudzinci sú považovaní za skupinu osôb potenciálne ohrozenú rizikom chudoby a sociálneho vylúčenia a z uvedeného dôvodu sú zahrnutí aj v rámci viacerých aktivít zameraných na podporu sociálneho začlenenia osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Taktiež sú identifikovaní v rámci hlavných cieľových skupín v rámci prioritnej osi 4 Sociálne začlenenie Operačného programu Ľudské zdroje 2014 – 2020, čo umožňuje podporu aktivít zameraných na podporu sociálneho začlenenia ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením.

Volkswagen vs. návrat našich ľudí natrvalo domov

Navyše oznamovanie štátom podporenom dovoze zahraničných pracovníkov sa deje v čase keď spoločensky rastie požiadavka návratu našich ľudí zo zahraničia domov. V utorok tento týždeň bol prvý protest našich zdravotných sestier a opatrovateliek, ktoré vyzývajú Pellegriniho vládu, aby vytvorila podmienky pre ich návrat na Slovensko.

„Požiadavky našich sestier a opatrovateliek, ktoré pracujú v zahraničí a ktoré vyjadrili túžbu vrátiť sa domov, sú nielen oprávnené, ale aj otázkou našej budúcnosti,” tvrdí Stanislav Mičev – prezident Inštitútu regionálnej politiky.

Podľa neho “naše obyvateľstvo na Slovensku starne a bude len starnúť.”

„Tu na rad prichádza kvalita budúcej zdravotnej starostlivosti. V tej už dnes máme investičný dlh, alebo ak chcete podľa vládnych dokumentov investičnú medzeru. Lenže zdravotná starostlivosť, kvalita sociálnych opatrovateľských služieb, náš prístup k seniorom, zdravotne postihnutým a teda k tým najzraniteľnejším, nie je len o číslach, ale aj charaktere Slovenska,” rozhovoril sa Mičev.

„Preto umožnenie návratu našich zdravotných sestier a opatrovateliek za domácich dôstojných pracovných podmienok – miezd, je investíciou do ľudského kapitálu Slovenska. Sociálny kapitál na slovensku potrebuje nielen európsku úroveň, ale predovšetkým ľudskú a prívetivú tvár a to by si dnes mala uvedomiť predovšetkým vláda. Jej tvár v tomto okamihu, v tejto oblasti je skôr egoistická a macošská,” dodal na záver Stanislav Mičev – prezident Inštitútu regionálnej politiky.ú cestu

Slovenská vláda si volí jednoduchú cestu “riadenej migrácie”. Jej priority sú zamerané korporátnu klientelu oproti potrebám vlastných občanov. Navyše kvóty na dovoz zahraničných pracovníkov znie sladko v ušiach u spriaznených pracovných agentúr.

Spoločenský prínos vs. morálny hazard

Prekvapením to zas nie je! Biznis “riadnej migrácie” neprišiel tento rok, ale na slovensku podľa dostupných vládnych dokumentov trvá minimálne od roku 2015.

Rozdiel medzi spoločenským prínosom a spoločenským morálnym problémom je niekedy veľmi vratký a stojí na absurdnej štátnej pomoci takej firme ako je Volkswagen. Štát nemá Volkswagenu čo pomáhať .

Takáto pomoc je nielen diskriminačná voči malým slovenským firmám, ktoré sa k nej nedostanú, ale aj morálnym hazardom s daňami občanov.

Vzniká tak redistribúcia daní niekam, kde nemajú čo hľadať. V prípade vlády je tu ešte moment a to falšovanie štatistík HDP. Je to taký účtovný sebaklam, poslať štátne peniaze do veľkej nadradenej firmy a na konci dňa ich vyúčtovať ako súčasť rastu HDP.

Príbeh včera schválenej pomoci Volkswagenu je príbehom, keď okrem bankového socializmu, ktorý tu máme od krízy 2008, tu máme aj korporátny socializmus (fašizmus: Ein Volk, Ein Auto)  v podobe podpore Volkswagenu.

Autor je analytikom európskych záležitostí Inštitútu regionálnej politiky