Domáce Politika Stranícke správy Top Tlačové správy

Kotleba by mal po neúspešnom referende odísť z politiky

BRATISLAVA – SDKÚ-DS pozorne sleduje využívanie demokratických nástrojov Kotlebovou ĽSNS na presadzovanie svojich cieľov a šírenie extrémistických postojov. Príkladom je aj zber podpisov pod petíciu na vyhlásenie referenda o odchode Slovenska z EÚ.

“Pre Kotlebovu ĽSNS sa vystúpenie z EÚ stalo jedným z hlavných cieľov ich politického pôsobenia. Jeho neúspech však bude odmietnutím cieľov strany a preto by mal jej líder okamžite po referende odísť z politiky. David Cameron sa po neúspešnom referende vo Veľkej Británii vzdal nielen funkcie predsedu strany, ale aj postu predsedu vlády. Je načase, aby aj na Slovensku politici za svoje nesprávne rozhodnutia a odmietnutie ich postojov zo strany voličov niesli zodpovednosť,” vyhlásil prvý podpredseda SDKÚ-DS Milan Roman.

Podľa Milana Romana by sa mala extrémistická ĽSNS sa podieľať na nákladoch na referendum o vystúpení Slovenska z Európskej únie. “Pred voľbami strana svojim voličom sľubovala, že nebude od štátu poberať žiadne peniaze. Tento sľub však nedodržala. Zo štátneho príspevku by teda mali zaplatiť aspoň polovicu nákladov na toto zbytočné referendum,” povedal prvý podpredseda SDKÚ-DS. Ostatné referendum na ochranu rodiny stálo približne 6 miliónov eur a ĽSNS dostane za volebný výsledok 5,2 milióna eur.

SDKÚ-DS zároveň vyzýva ľudí, aby sa pod petíciu za toto referendum nepodpisovali. “Prípadné vystúpenie Slovenska z Európskej únie by v prvom rade nepotrestalo ostatné krajiny či Brusel, ale výrazne skomplikovalo život práve obyvateľom Slovenska a slovenským firmám. Druhým dôvodom je fakt, že okrem podpisu odovzdávajú ľudia Kotlebovcom aj svoje osobné údaje, čo môže byť v budúcnosti veľmi nebezpečné,” varuje Milan Roman.

Milana Romana zvolili za prvého podpredsedu SDKÚ-DS na povolebnom kongrese v Bratislave v sobotu 2. júla. Okrem personálneho a finančného auditu, či spolupráce s osobnosťami verejného zivota, si strana za jeden zo svojich cieľov stanovila aj boj proti extrémizmu v akejkoľvek podobe. “Som bývalým členom Demokratickej strany, ktorá v minulosti jednu extrémistickú stranu už porazila. S veľkým rozčarovaním sledujem, ako vrcholoví politici o nebezpečenstve nárastu podpory extrémistickej ĽSNS mlčia a letargicky pristupujú napríklad k jej vlakovým hliadkám. Preto považujem za svoju a našu povinnosť sa ozvať,” dodal Roman.

SDKÚ-DS stála vždy na strane európskej spolupráce a integrácie. Aj preto počas víkendového kongresu do preambuly stanov strany presadil podporu myšlienke Európskej únie ako priestoru slobodnej spolupráce rovnoprávnych členov a myšlienku Severoatlantickej aliancie ako obranného zväzku, zasadzuje sa o rešpektovanú pozíciu Slovenskej republiky v týchto i ďalších euroatlantických organizáciách a dobré vzťahy partnerských krajín strednej Európy.

Autor: SDKÚ-DS