Regióny Bratislava Banská Bystrica Top

AKTUÁLNE DVAJA slovenskí GIGANTI náhle hromadne PREPÚŠŤAJÚ! Problémy majú aj ĎALŠÍ veľkí hráči: Vieme, čo je za tým

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

Zlaté časy stavebníctva sú preč, o prácu prídu desiatky ľudí

Nielen na Slovensku sa aktuálne stavia menej, čo má negatívne dopady na súvisiace odvetvie – spracovanie dreva. Výrobcovia v tomto biznise preto majú problémy s dopytom. Ústredie práce oznámilo, že v Banskej Bystrici bolo nahlásené hromadné prepúšťanie v oblasti výroby dosiek. Ide o 58 pracovných miest. Ako zistili Hospodárske noviny, ide o spoločnosť Doka Drevo, ktorá sa venuje výrobe debniacich dosiek.

Ide o tretiu najväčšiu spoločnosť v odvetví s výrobou dreva na Slovensku. Vlani dosiahla tržby vo výške takmer 90 miliónov eur, pričom patrí do nadnárodnej skupiny Doka. „Najmä v Európe sme v posledných mesiacoch zaznamenali silný pokles dopytu po debniacich doskách,“ potvrdil pre HN konateľ Miroslav Piliarkin, že dôvodom prepúšťania je situácia v straníctve.

Debniace dosky sa používajú na konštrukciu, ktorá tvorí na stavbách formu najmä pre betón. Zdroj: FB/Doka

„Rozhodnutie o prepustení zamestnancov nie je nikdy jednoduché. Po preskúmaní všetkých možností a na pozadí pretrvávajúceho slabého dopytu v súčasnosti nevidíme žiadnu alternatívu. Balíčky pre dotknutých zamestnancov boli zostavené spolu so zástupcami zamestnancov,“ dodal konateľ.

Firma doplatila aj na dosahy vojny

Za problémami majú stáť aj dopady vojny na Ukrajine. Okrem vysokých cien energií to bol aj výpadok dodávok výrobkov z Ukrajiny. Firma následne zápasila s krízou v stavebníctve a s ňou spojeným obmedzovaním výroby, investícií a redukciou pracovných miest. Svedčia o tom aj čísla z výročných správ – kým v roku 2021 mala spoločnosť takmer 390 zamestnancov, o rok to bolo už len 321.

Ťažkosti má celý segment, prepúšťala aj ďalšia firma

Možno konštatovať, že máloktoré odvetvie zabolelo zdražovanie viac. Ako píše Denník N, domáce píly aj nábytkári sa až na pár výnimiek výrazne prepadli. Výsledkom je, že drvivej väčšine drevárskych aj nábytkárskych firiem vlani zisky prudko klesli či dokonca padli do strát.

Aj podľa Romana Barlu z píly v obci Podkonice pri Banskej Bystrici je výpadky cítiť v celom priemysle. Píly sú menej vyťažené, ľudia majú menej práce, klesajú aj ceny dreva.

Podľa informácií HN mal údajne problém so zamestnanosťou aj ďalší veľký hráč, firma PRP z Tomášoviec. Podľa starostu Jána Mičudu tu došlo vlani k prepúšťaniu vo viacerých etapách. Spoločnosť mala podľa neho problémy v dôsledku energií, keďže ide o energeticky náročné odvetvie.