Regióny Bratislava Banská Bystrica Top

AKTUÁLNE DVAJA slovenskí GIGANTI náhle hromadne PREPÚŠŤAJÚ! Problémy majú aj ĎALŠÍ veľkí hráči: Vieme, čo je za tým

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA – Dvaja významní zamestnávatelia na Slovensku ohlásili hromadné prepúšťanie. A to z úplne odlišných dôvodov. Technologický gigant IBM prepustí prepustí na Slovensku stovky ľudí. O prácu ich pripraví umelá inteligencia. Na to, že zlaté časy v stavebníctve sú preč, zase doplatil stredoslovenský gigant z nadnárodnej skupiny. Prácu v segmente spracovania dreva stratia desiatky ľudí. Problémy trápia aj ďalšie veľké podniky.

Ako už skôr naznačil technologický gigant IBM, tisíce zamestnancov po celom svete sa pre spoločnosť stali nadbytočnými. Obavy sa naplnili a prepúšťať plánuje aj na Slovensku. Výpoveď u nás dostanú zamestnanci do konca októbra.

Americká korporácia IBM na Slovensku prevádzkuje Centrum zdieľaných služieb, kde plánuje prepustiť 188 zamestnancov. Ako informoval Forbes, vyplýva to z účtovnej závierky firmy za minulý rok. IBM International Services Centre patrí medzi najväčších zamestnávateľov v segmente zdieľaných služieb na Slovensku. Vlani zamestnával vyše 3200 zamestnancov.

Ľudí nahradí umelá inteligencia

„Spoločnosť prijala rozhodnutie o organizačných zmenách, na základe ktorého sa 188 zamestnancov stalo nadbytočnými a spoločnosť pristúpila k hromadnému prepúšťaniu s predpokladaným skončením procesu prepúšťania k 31. októbru 2023,“ uviedla IBM International Services Centre v dokumente. Cieľom má byť udržanie ekonomickej efektivity firmy.

Arvind Krishna, CEO americkej spoločnosti IBM, už pred pár mesiacmi vyhlásil, že zamestnancov na určitých pozíciách nahradí umelá inteligencia. Ako povedal pre agentúru Bloomberg, AI bude schopná nahradiť až tretinu z existujúcich 26-tisíc pozícií vo firme, ktoré nie sú v priamom kontakte so zákazníkom, ako napríklad personálne oddelenie.

Ktorý stredoslovenský gigant ohlásil hromadné prepúšťanie, a ktoré ďalšie veľké firmy trápia ťažkosti? Čítajte na druhej strane.