Domáce

Krajský súd sa sťažnosťou prokurátora vo veci väzby Ruska nemôže zaoberať. Zatiaľ ju neevidujú

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Krajský súd (KS) v Bratislave sa zatiaľ nemôže zaoberať sťažnosťou dozorového prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave voči nedávnemu rozhodnutiu sudcu Okresného súdu Bratislava II (OS), ktorý nevzal obžalovaného bývalého riaditeľa TV Markíza a exministra Pavla Ruska do kolúznej väzby.

 

“Krajský súd v Bratislave zatiaľ neeviduje predloženie sťažnosti v uvedenej trestnej veci,” uviedol vo štvrtok pre TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak. Pavol Rusko je spoločne s ďalšími troma osobami z prostredia slovenského podsvetia obžalovaný z prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Hlavné pojednávanie je vytýčené na 23. mája.

Neuskutoční sa však na OS BA II, ale v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v komplexe Justičného paláca za prísnych bezpečnostných opatrení. Medzi spoluobžalovanými je totiž aj banskobystrický bos Mikuláš Černák, bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Robert Lališ alias Kýbel i bos Miloš Kaštan. Prví dvaja sú právoplatne odsúdení za iné vraždy na doživotné tresty odňatia slobody.

Hlavné pojednávanie s Pavlom Ruskom je vytýčené na 23. mája. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Pavol Rusko nie je stíhaný väzobne. V pondelok 4. februára o tom rozhodol OS Bratislava II. Súd tak zamietol návrh dozorového prokurátora KP v Bratislave Michala Šúreka na rozšírenie dôvodov väzby obvineného a vzatie do väzby. “Dôvodom rozhodnutia súdu je, že návrh neobsahuje konkrétne skutočnosti a dôvody, ktoré by svedčili o dôvodnej obave z ovplyvňovania svedkov a spoluobvinených, prípadne marení skutočností dôležitých pre trestné konanie,” povedal vtedy hovorca Adamčiak. Doplnil, že uznesenie nie je právoplatné, zástupca prokuratúry podal sťažnosť. Po jej doručení bude rozhodovať o veci KS v Bratislave.

“V nadväznosti na rozhodnutie sudcu Okresného súdu Bratislava II dozorový prokurátor ihneď po vyhlásení rozhodnutia, ktorým bol zamietnutý podnet na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Pavla Ruska o kolúznu väzbu, zahlásil sťažnosť. V súčasnosti sa čaká na doručenie písomného vyhotovenia rozhodnutia súdu, aby bolo možné podanú sťažnosť odôvodniť,” spresnil nedávno prokurátor hovorca KP Matej Izakovič.

Rusko je obžalovaný z prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej.  Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Na druhej strane, trestným oznámením bývalého riaditeľa TV Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska, v súvislosti s obvinením v prípade prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej, sa napokon opätovne zaoberá KP v Bratislave. Trestné oznámenie na neznámych páchateľov podal Pavol Rusko v polovici januára v podateľni Generálnej prokuratúry SR s tým, že ide o zámernú snahu zdiskreditovať jeho osobu.

Začiatkom decembra minulého roka navrhol vyšetrovateľ podať obžalobu na Pavla Ruska, ktorý je obžalovaný aj v kauze takzvaných televíznych zmeniek. Polícia vtedy ukončila vyšetrovanie a 5. decembra podal vyšetrovateľ na Krajskej prokuratúre v Bratislave návrh na podanie obžaloby na štyri osoby vrátane Pavla Ruska. KS v Bratislave Pavlovi Ruskovi na začiatku mája minulého roka uložil aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka, nosiť elektronický náramok či zákaz vycestovať do zahraničia.