Regióny Bratislava

Letné shakespearovské slávnosti otvorí derniéra inscenácie Romeo a Júlia

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Dušan Hein

BRATISLAVA – Tohtoročné Letné shakespearovské slávnosti (LSS) v Bratislave otvoria 4. júla derniérou inscenácie Romeo a Júlia v réžii Doda Gombára. Informujú o tom organizátori festivalu. V poradí 23. ročník divadelného open air podujatia sa opäť uskutoční na nádvorí Bratislavského hradu.

 

V programe figuruje aj inscenácia Hamlet v réžii Pavla Kheka, ktorú festival odpremiéroval na 22. ročníku. Stretla sa s veľkým ohlasom u publika i odbornej verejnosti. Ľuboš Kostelný získal za stvárnenie hlavného hrdinu ocenenie slovenských divadelníkov Dosky v kategórii najlepší mužský hereckých výkon sezóny 2021/2022. “Hamlet je rola ako každá iná, len rozsahom je veľmi veľká, je to väčšia nálož. A okolo Hamleta vzniklo akési fluidum, že je to vysnívaná rola každého herca, tak to však nie je. Zároveň som za tú rolu vďačný, lebo čo vás môže posunúť viac?” hovorí o svojom Hamletovi Kostelný. S inscenáciou vycestuje aj k pražským kolegom, kde sa LSS vrátia po šiestich rokoch do historických kulís Pražského hradu na obľúbené Nejvyšší purkrabství.

Priaznivci Williama Shakespeara sa môžu tešiť i na jeho komédie Dvaja páni z Verony a Komédia omylov. Obyvatelia a návštevníci Bratislavy uvidia i minuloročnú premiéru pražských divadelníkov, Shakespearovu “najtemnejšiu hru” Macbeth v réžii Jakuba Kroftu. Dramaturgiu festivalu doplní česká inscenácia Búrka od režisérskeho tandemu SKUTR.

Organizátori avizujú, že cez víkendové popoludnia budú pokračovať s rozprávkovým projektom pre deti a ich rodičov – Shakespeare s deťmi, pre ktorý pripravujú autorskú shakespearovskú rozprávku s pesničkami Roberta Mankoveckého. Bližšie informácie nájdu záujemcovia na www.wshakespeare.sk.