Politika Zahraničné Top

Londýn zvoláva v súvislosti s kauzou Skripaľ BR OSN

LONDÝN – Veľká Británia vo štvrtok požiadala o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) v súvislosti s kauzou okolo Sergeja Skripaľa, bývalého ruského agenta, ktorého otrávili nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby.

Ako vo štvrtok informovala britská veľvyslankyňa v OSN Karen Pierce, Británia chce členov BR OSN podrobne informovať o zisteniach Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá vo svojej štvrtkovej správe potvrdila, že Skripaľ a jeho dcéra boli otrávení nervovým plynom „vysokého stupňa čistoty”.

Mimoriadne rokovanie BR OSN o najnovších zisteniach expertov na chemické zbrane by malo byť podľa britskej veľvyslankyne budúci týždeň v stredu. Sergeja Skripaľa, bývalého ruského agenta, ktorý pracoval zároveň aj pre britské tajné služby, otrávili spolu s jeho dcérou Julijou začiatkom marca v anglickom Salisbury, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska.

Moskva tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Veľkej Británie. Skripaľovú po vyše mesiaci už v utorok prepustili z nemocnice, jej otec sa však zotavuje pomalšie.

Foto: SITA/Facebook/Yulia Skripal