Spoločnosť Politika Zahraničné

Macron vyzýva na trvalé politické riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok na trvalé politické riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu. Došlo k tomu po tom, čo sa Arménsko a Azerbajdžan dohodli v noci na utorok na ukončení týždne trvajúcich bojov o tento sporný región.

 

Macron podľa agentúry AFP tiež vyzval, aby Turecko, ktoré podporuje Azerbajdžan, “ukončilo provokácie” v konflikte o túto enklávu, ktorá sa začiatkom 90. rokov vymanila spod kontroly Azerbajdžanu. Francúzsky líder, ktorý sa s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom sporí v mnohých otázkach vrátane Náhorného Karabachu, dodal, že dlhodobá dohoda by mala “zachovať aj záujmy Arménska”. Podľa Macrona je potrebné “bezodkladne” vyvinúť úsilie a pokúsiť sa o trvalé politické riešenie konfliktu, ktoré by umožnilo arménskemu obyvateľstvu v Náhornom Karabachu zotrvať v dobrých životných podmienkach a zároveň umožnilo tiež do oblasti návrat desaťtisícov ľudí, ktorí v dôsledku bojov opustili svoje domovy.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v noci na utorok vyhlásil, že podpísal “bolestivú” dohodu s Azerbajdžanom a Ruskom o ukončení vojny o sporný región Náhorný Karabach. Pašinjan spoločne s prezidentmi Ruska a Azerbajdžanu – Vladimirom Putinom a Ilhamom Alijevom – podpísali vyhlásenie, podľa ktorého je od 10. novembra vyhlásené úplné prímerie a v Náhornom Karabachu sa zastavujú všetky bojové operácie. Ruský prezident Putin uviedol, že pozdĺž kontaktnej línie v Karabachu budú hliadkovať ruské mierové sily.

Po oznámení o podpísaní trojstrannej dohody o ukončení bojov v spornom regióne Náhorný Karabach sa v rôznych častiach Azerbajdžanu začali ľudové veselice a oslavy. V Arménsku naopak vypukli protesty. Opozícia v Arménsku je totiž proti tejto dohode. Na protest proti dohode sa v noci na utorok pred úradom vlády zišli stovky nespokojných ľudí, z ktorých časť do budovy prenikla a obsadila ju. Ďalší vzali útokom neďalekú rezidenciu Nikolu Pašinjana, ktorý je signatárom dohody za Arménsko. V proteste pred parlamentom v Jerevane pokračovali stovky ľudí aj v utorok.