Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MAPA SMRTI V týchto LOKALITÁCH je vyššie riziko RAKOVINY! Šokujúci dôvod: RADIOAKTIVITA! Vieme, ako sa voči tomu brániť

Zdroj: geology.sk, pngtree.com, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Smrteľné zdravotné riziko, o ktorom sa len málo hovorí. Radón. Rádioaktívny prvok, ktorý preniká aj do našich domov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je druhým najväčším rizikovým faktorom vzniku rakoviny pľúc. V niektorých regiónoch Slovenska sa vyskytuje v nadmernej miere, a práve tam je vyššie riziko rakoviny. Odborníci radia, ako túto hrozbu u vás doma znížiť.

Rádioaktívny prach, ktorý nevedomky vdychujeme. Niekto má z toho obavy. Avšak väčšina ľudí, ktorí žijú v oblastiach s vyšším radónovým rizikom, o tomto nebezpečenstve ani len netuší. Pred čím konkrétne varujú odborníci?

Radón je prírodný rádioaktívny plyn. Bez chuti a zápachu a nachádza sa všade okolo nás. Vo vzduchu, vo vode, v pôde aj v stavebných materiáloch. Je klasifikovaný ako závažná karcinogénna látka. “Zo štúdií vyplýva, že ožiarenie radónom je hneď po fajčení druhý najrizikovejší faktor vzniku rakoviny pľúc,” uvádza Monika Müllerová z vedeckého tímu Radiačnej environmentálnej fyziky Univerzity Komenského.

Aj podľa chemika Petra Škrabálka je za vysokým výskytom rakoviny pľúc na Slovensku okrem fajčenia aj vysoká expozícia ľudí radónu v obydliach. V posledných rokoch ho dýchame viac ako v minulosti, keďže domy majú slabšie vetranie

Ako sa cez pôdu a naše domy dostáva až do pľúc?

Radón vzniká ako dôsledok rozpadu uránu, ktorý sa bežne nachádza v zemskej kôre. Uvoľňuje sa buď priamo zo zeme na pozemku, alebo aj zo stavebného materiálu, ktorý obsahuje urán. “Na Slovensku sú najvýznamnejšími zdrojmi radónu v budovách podložie a stavebný materiál,” zdôrazňuje fyzička Müllerová poukazujú na obrázok. Ten znázorňuje, akými rôznymi cestami sa radón dostáva do domov.

Zdroj: Department of Natural Resources Canada

Radón putuje z podzemia nahor a prasklinami v podlahách, dlažbách, netesnými šachtami či inak preniká zo zeme aj do uzatvorených priestorov. Jeho produkty premeny sa viažu sa na aerosólové a prachové častice, a tiež na povrch stien, nábytku. “Po vdýchnutí sa zachytávajú na dýchacích cestách a ožarujú bunky pľúcneho tkaniva. Dochádza k poškodzovaniu buniek, ich DNA, čo môže viesť až k rakovine pľúc,” upozorňuje Müllerová. Rizikom je aj voda zo studne, a to nielen pri pití, ale aj keď používa na kúpanie.

V ktorých lokalitách Slovenska je radónového riziko najvyššie? A čo robiť, aby ste jeho výskyt v dome znížili? Čítajte na druhej strane.