Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MAPA SMRTI V týchto LOKALITÁCH je vyššie riziko RAKOVINY! Šokujúci dôvod: RADIOAKTIVITA! Vieme, ako sa voči tomu brániť

Zdroj: geology.sk, pngtree.com, úprava zregionu.sk

Radónové riziko na Slovensku

Koncentrácia radónu je na rôznych miestach odlišná. Ako vidieť na mape, Slovensko rozdeľujeme do troch lokalít – s vysokým, stredným a nízkom rizikom. Výsledky vyhodnotenia pilotného radónového prieskumu v 2022 ukázali, že v 17 percentách domov objemová aktivita radónu prekračuje referenčnú úroveň. Najviac domov s vyšším výskytom radónu sa nachádzalo na území Banskobystrického kraja.

Zdroj: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ)

Podrobnú mapu radónového rizika pre jednotlivé obce nájdete na geology.sk.

Mapa radónového rizika. Modré časti značia nízke riziko, žlté stredné riziko a červená predstavuje vysoké riziko. Zdroj: geology.sk

Iba na mapu sa však spoliehať nestačí. Koncentrácia radónu v budovách nie je stále rovnaká, ale mení sa počas dňa aj roka. “Najvyššia koncentrácia radónu vo vnútornom prostredí je zvyčajne v zimných mesiacoch a najnižšia v letných mesiacoch,” približuje fyzička Müllerová.

Ako sa chrániť doma? Základom je vetranie

Aj v oblastiach s vysokou koncentráciou sa dá zdravo bývať. Treba však pristúpiť na viaceré opatrenia. Znížiť riziko ožiarenia je možné vetraním, izoláciou budovy a výberom stavebného materiálu s nízkym obsahom rádia a tória, ktorých premenou vzniká radón.

Ešte pred začatím projektu stavby je nutné na pozemku vykonať radónový prieskum. Pri starších budovách by mala byť základom tzv. radónová diagnostika, pomocou ktorej odborník zistí konkrétne zdroje radónu a navrhne konkrétne opatrenia. Napríklad podtlakové odvetranie, zvýšenie atmosférického tlaku v suteréne či izoláciu podlahy najnižšieho podlažia.


NOVÁ ATÓMOVÁ elektráreň na SLOVENSKU! Bude blízko vášho DOMU? Toto je 5 LOKALÍT, kde ju plánujú vybudovať