Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

NOVÁ ATÓMOVÁ elektráreň na SLOVENSKU! Bude blízko vášho DOMU? Toto je 5 LOKALÍT, kde ju plánujú vybudovať

Ilustračné foto. Zdroj: Wikipedia, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Spotreba elektriny bude na Slovensku prudko rásť, potrebujeme preto nový silný zdroj energie. Riešením má byť nová jadrová elektráreň. Nie však tradičná s obrovskými chladiacimi vežami. Ale malé modulárne reaktory. Štát už vytypoval 5 lokalít, kde by ich mohli postaviť. Na stole je aj areál jedného z TOP podnikov na Slovensku. Ďalší reaktor chce vybudovať náš sused len kúsok od slovenských hraníc.

Slovensko bude potrebovať ďalších približne 2,6 terawatthodiny elektriny ročne. Tento dopyt by dokázal pokryť práve malý modulárny reaktor. Jeden takýto reaktor dokáže vyrobiť elektrinu pre 200- až 300-tisíc domácností.

Výhodou malých modulárnych reaktorov sú nielen omnoho menšie rozmery v porovnaní s tradičnými. Ale aj lacnejšia, jednoduchšia a rýchlejšia výstavba elektrární. Dodávateľ viaceré komponenty modulovo vyrába v závode a na miesto výstavby ich len dovezie a zloží. Prirovnávajú to k stavebnici Lego.

Malé modulárne reaktory majú približne 1/10 až 1/4 veľkosti tradičnej jadrovej elektrárne. Zdroj: Idaho National Laboratory

Slovensko uspelo v súťaži USA, získali sme financie

Slovensko je o krok bližšie k malým modulárnym reaktorom aj vďaka úspechu v rámci projektu Phoenix, ktorý podporuje vláda USA. Slovenské elektrárne spolu s partnermi uspeli v medzinárodnej súťaži a získajú grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti. Vďaka nej bude možné posúdiť, či malé modulárne reaktory sú pre Slovensko ozaj vhodné a navrhnúť kroky potrebné k ich možnej budúcej výstavbe.

V ktorých lokalitách a kedy chcú postaviť nové atómové elektrárne? Čítajte na druhej strane.