Zahraničné Politika Top

FOTO Masívny pochod proti Trumpovi: Mexičania žiadajú rešpekt

MEXIKO – Približne 20.000 ľudí pochodovalo v nedeľu ulicami mexickej metropoly, kde žiadali rešpekt voči svojej krajine a jej migrantom. Dôvodom je podľa nich nepriateľský postoj vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Mnoho demonštrantov nieslo mexické vlajky a bolo oblečených v bielom v známke jednotky. Jeden z transparentov hlásal: „Vďaka, Trump, za zjednotenie Mexika!” Účastníci protestovali proti plánom Trumpa na vybudovanie „múru” na hranici USA s Mexikom a zvýšeniu vyhosťovania nelegálnych migrantov zo Spojených štátov.

Protitrumpovský pochod v Mexiku
Protitrumpovský pochod v Mexiku

Demonštranti chcú mosty, nie múry

Trump tiež nalieha na americké podniky, aby vytvárali pracovné miesta v USA, nie v Mexiku. „Chceme mosty, nie múry,” kričali mnohí demonštranti.

V Mexiku sa rozšírili apely na jednotu vo svetle výziev, ktoré predstavujú plánované Trumpove opatrenia. Na pochode hlavným mestom sa však objavilo takmer rovnako veľa transparentov kritizujúcich mexického prezidenta Enriqueho Peňu Nieta ako nového šéfa Bieleho domu.

Menšie demonštrácie sa konali aj v iných mexických mestách, tisíce ľudí napríklad protestovali v Guadalajare na západe krajiny.

Protitrumpovský pochod v Mexiku
Protitrumpovský pochod v Mexiku

Foto: SITA