Nemecko varovalo krajiny EÚ: Toto by radšej robiť nemali

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BERLÍN – Nemecké ministerstvo zahraničných vecí varovalo vlády členských krajín Európskej únie pred osobitnými bilaterálnymi dohodami s vládou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Pre nikoho v Európe nebude užitočné, keď sa jednotlivé krajiny pustia do špeciálnych dohôd s USA,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie v Berlíne Michael Roth pre dnešné vydanie denníka Die Welt. Transatlantické vzťahy sa vždy zakladali „menej na moci, ale úplne rozhodujúcou mierou na hodnotách, ktoré máme na oboch stranách Atlantiku spoločné“.

Výzva aj pre americkú vládu

Vládu vo Washingtone Roth vyzval, aby sa naďalej hlásila k svojim záväzkom v rámci NATO. „Počítame s tým, že vláda USA bude aj naďalej zaručovať spoločnú hodnotu NATO ako solidárneho bezpečnostného spojenectva,“ dodal štátny tajomník pre európske záležitosti.

Trump v minulosti označil Severoatlantickú alianciu za prekonanú, čím vyvolal obavy partnerov, neskôr však opakovane vyjadril podporu NATO. Jeho minister obrany James Mattis sa naopak od začiatku jednoznačne hlásil k aliancii.

Foto: SITA

Viac o téme: Donald Trump, Michael Roth, Nemecko, USA

Súvisiace články