Regióny Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Niekoľkohodinové kolóny a kolaps dopravy. Matovičove opatrenia rozhnevali ľudí, ale aj člena jeho vlády

Pohľad na diaľnicu D1 do Bratislavy. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Utorkové sťahovanie národov

Problematický ale nie je len dnešný deň. Po vyhlásení premiéra Matoviča, že od stredy do pondelka sprísňuje núdzový stav v krajine, sa množstvo ľudí rozhodlo odísť z hlavného mesta. Na hlavných ťahoch sa tvorili kolóny, ktoré tu nie sú zvykom už minimálne tri týždne. V smere od Slovnaftu do Šamorína to pripomínalo bežný deň pre vypuknutím koronakrízy. Rovnako tak  to bolo aj na Ríbezľovej – od Gagarinovej ulice po cintorín Vrakuňa. Oproti bežnému štandardu sa však vozidlá hýbali celkom rýchlo. Kolóny boli aj na Gagarinovej ulici a na ťahoch smerom na diaľnicu D1. Posledný deň “relatívne voľného pohybu” ľudia využili na presúvanie sa z bodu A do bodu B – zrejme za rodinami a príbuznými.

Ako pred apokalypsou to vyzeralo aj v obchodoch – po dlhom čase bolo vidieť prázdne regály, mnohé veci nebolo dostať. Ľudia sa zásobujú na veľkonočné sviatky dopredu. Dôvodom nie sú len obmedzenia v pohybe a kontroly na hraniciach obcí, ale aj skutočnosť, že zo zákona budú všetky obchody cez sviatky zatvorené – teda na Veľký piatok, Veľkú nedeľu a Veľkonočný pondelok. Nechcú tak riskovať, že nezoženú, čo potrebujú. Stále však platí nariadenie, že medzi 9. hodinou a poludním majú čas na nakupovanie vyhradení seniori. Tých však v obchodoch vidieť aj mimo vyhradených hodín, najčastejšie skoro ráno. Podľa nariadenia sa tí, ktorí “uviazli” pre opatrenie mimo svojho trvalého pobytu, nesmú z okresu presunúť domov, ale počkať do pondelka tam, kde ich opatrenie zastihlo. Tí, ktorí odišli na chalupy, smú podľa premiéra ostať iba na chalupách, nesmú ísť ani do prírody. Za nedodržanie nariadenia totiž hrozí pokuta 1659 eur.

V obchodoch to vyzeralo ako pred apokalypsou. Zdroj: Glob.sk / Petra Hollá

Vlaky jazdia aj napriek opatreniam

Opatreniami sa však nezakázalo cestovanie vlakom. Železničná spoločnosť Slovensko, rovnako aj RegioJet však upozorňujú svojich cestujúcich, aby prišli na stanicu o niečo skôr v prípade, ak by boli kontrolovaní. “Osobná železničná doprava bude počas veľkonočných sviatkov realizovaná tak, ako je to od 14. 3. 2020 – vnútroštátne vlaky jazdia a budú jazdiť podľa mimoriadneho grafikonu vlakovej dopravy. Vzhľadom na predpokladanú možnosť kontrol PZ SR na železničných staniciach ZSSK odporúča, aby cestujúci prišli s dostatočným časovým predstihom pred pravidelným odchodom vlaku,” uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Tí cestujúci, ktorí sa rozhodli necestovať, ale mali už kúpené lístky, môžu požiadať o storno poplatok bez sankcie. “V súvislosti s novým koronavírusom a zrušením predaja miesteniek v súčasnosti došlo aj k zmene v cestovateľských návykoch ľudí. Momentálne si cestujúci nechávajú nákup cestovných lístkov až na poslednú chvíľu, takže v tomto období nie je možné predikovať ich cestovateľské správanie,” konštatoval Kováč. Rovnako evidujú aj nižší počet cestujúcich vo vlakoch, čo je pochopiteľné a žiadúce.

Rovnaké výzvy má na svojich cestujúcich zákazníkov aj spoločnosť RegioJet. Odporúčajú cestujúcim, že ak musia využil železničnú dopravu, nech si vyhradia väčšiu časovú rezervu a prišli na stanicu o niečo skôr, zhruba o 10 minút. “Na cestovanie v prípade povolených výnimiek nebude potrebné vybavovať si potvrdenie, avšak je potrebné počítať s možnými kontrolami zo strany polície či armády SR ešte pred nástupom do vlaku,” dodala spoločnosť.