Politika Zahraničné

Mayová je podmienečne pripravená na odklad brexitu o niekoľko mesiacov

Mayová je podmienečne pripravená na odklad brexitu o niekoľko mesiacov. Zdroj: SITA/AP

BRUSEL – Britská premiérka Theresa Mayová na stredajšom stretnutí s hlavami štátov a vlád zvyšných 27 členských štátov EÚ konanom v rámci mimoriadneho summitu Únie v Bruseli vyjadrila pripravenosť na odklad brexitu o niekoľko mesiacov.

 

Podmienila to však tým, že Británia bude môcť odísť z EÚ skôr, konkrétne v okamihu, keď budú splnené podmienky pre riadený brexit. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniu.

Mayová počas približne hodinu trvajúceho stretnutia informovala jeho účastníkov aj o rozhovoroch s opozičnou Labouristickou stranou, ktorých cieľom je zabezpečiť potrebnú väčšinu v Dolnej snemovni britského parlamentu potrebnú na schválenie dohody o brexite, dosiahnutej s EÚ.

Podľa spomínaných zdrojov boli Mayovej vyjadrenia záväznejšie ako zvyčajne, aj keď nešli do podrobností. Po svojom vystúpení čelila britská premiérka mnohým otázkam zo strany ostatných lídrov EÚ.

Stretnutie s Mayovou sa skončilo krátko pred 20.00 h. Mimoriadny summit teraz pokračuje už bez účasti britskej premiérky.