Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Zahraničné Top

MEGA PODVOD Slovákov obrali o DESIATKY MILIÓNOV! Stojí za ním aj podnikateľ, čo má blízko k členovi VLÁDY z čias MATOVIČA

Zdroj: Adobe Firefly AI, Pixabay, úprava z regionu.sk

SLOVENSKO – Hoci na tieto podvody upozorňuje Národná banka aj naša redakcia, mnohí Slováci a Česi naleteli. Česko-slovenský kryptomenový projekt pripravil ľudí o desiatky miliónov. Kryptomeny, ktoré klienti nakúpili, teraz nevedia premeniť na reálne peniaze. Za firmou pristoja stoja ľudia, ktorých už v minulosti za podvody potrestali.

Výrazný nárast záujmu v posledných rokoch zaznamenalo investovanie do kryptomien. Národná banka Slovenska (NBS) však opakovanie upozorňuje pred nástrahami, ktoré sú s nimi spojené. Na vlastnej koži na nich doplatili aj tisíce Čechov a Slovákov, ktorí investovali do projektu sľubujúceho rozprávkové zisky. Projekt stroskotal a ľudia sa nemôžu dostať k svojim peniazom, ktoré zverili firmám okolo spoločnosti Glocin a ich ponúkanej kryptomene Teuron. Reálne im tak hrozí, že desiatky miliónov eur už nikdy neuvidia. Upozornil na to portál Aktuality.

Ako to fungovalo

Glocin ponúkal investorom 20-percentné zhodnotenie vkladu v priebehu jedného roka. V čase, keď sa termínované vklady zhodnocujúc nanajvýš niekoľkými percentami, išlo o mimoriadne lákavú ponuku. Stačilo nakúpiť kryptomenu Teuron, v ktorej im mali byť neskôr aj vyplácané zisky.

Pred podozrivými investíciami varovala aj Česká národná banka, avšak márne. Projekt vylákal od ľudí desiatky miliónov eur. Svoje Teurony teraz nedokážu premeniť na reálne peniaze. Ostali im tak iba bezcenné čísla.

Zakladatelia? Podvodník z Česka a Trnavy

Celé pozadie okolo firiem Glocinu je veľmi zaujímavé, pretože za ním stoja ľudia, ktorí majú veľmi pestrú podnikateľskú minulosť nielen v Česku a na Slovensku, ale dokonca až v USA, približujú Aktuality. Jeden z nich má dokonca celkom blízko k bývalému podpredsedovi vlády Štefanovi Holému (nominant Sme rodina) z čias premiérovania Igora Matoviča a Eduarda Hegera.

Jedným zo spoluzakladateľov Glocinu je Čech Aleš Kohoutek, ktorý u našich západnách susedov spolupracoval s pofidérnym podnikateľom Radovanom Krejčírom, ktorý utiekol do Juhoafrickej republiky. Tam ho však chytili a v africkom väzení si odpykáva 35-ročný trest. Krejčíř spolu s Kohoutkom sa okrem iného pokúsili vytunelovať český štátny podnik Čepro. Kohoutek za tento podvod však nakoniec neskončil vo väzení. Český súd mu totiž neudelil ďalší trest a uspokojil sa tým, že si už odsedel sedem a pol roka za iné úverové podvody.

Pochybná je aj minulosť druhého zakladateľa, trnavského podnikateľa Maroša Mikláša. V roku 2007 dostal zákaz obchodovania na americkej komoditnej burze. Regulátor mu tento zákaz uložil za finančný podvod, pri ktorom Mikláš vylákal od Kanaďana stovky tisíc dolárov, ktoré mal za neho investovať. Kanaďan skončil v hlbokej strate, zatiaľ čo Mikláš slušne zarobil.